Similar topics

Любими цитати

Страница 1 от 37 1, 2, 3 ... 19 ... 37  Next

Предишната тема Следващата тема Go down

Любими цитати

Писане by D on Чет 28 Юли 2011 - 8:31

Здравейте!

Имам цяла тетрадка с любими цитати,които са ме накарали
    по някакъв начин да се замисля над съдържанието им
    и искам да споделя някои от тях с Вас!Smile
    Дано Ви харесат,а можете и Вие да добавяте Wink

"Трагичното е загиването на прекрасното
    при сблъсъка му с действителността."
    Из учебник по Естетика

"Наказанието може да накара човек да пълзи,
    но не може да го накара да лети ако той сам не поиска."

"Мисълта убива действието."

D

Брой мнения : 30

Върнете се в началото Go down

Re: Любими цитати

Писане by ???? on Нед 13 Ное 2011 - 22:26

Ох много обичам цитати! Имам страшно много на компютъра събрани. Обичам да чета и да си записвам цитати! Ето малко от мен:

"Хората са глупави. Получил правилната мотивация,
    всеки би повярвал почти на всичко. Тъй като хората са глупави,
    те биха повярвали на една лъжа, или защото искат да повярват
    в истинността й или защото се страхуват, че може да е истина.
    Главите на хората са пълни със знания, с факти, с вяра,
    повечето от които лъжливи, макар те да си мислят,
    че всички са истински. Хората са глупави, те рядко
    различават лъжата от истината и въпреки това са уверени,
    че го правят, така че става още по-лесно да ги излъжеш.
    Хората имат нужда от враг, за да си създадат чувство за цел.
    Лесно е да ръководиш хората, когато те имат чувство за цел.
    Целта е несравнимо по-важно нещо от истината."
    Тери Гудкайнд

------------------------------

...Не бива да се страхувам. Страхът погубва разума.
    Страхът е онази низка смърт, която носи пълно унищожение.
    Аз ще се изправя с лице срещу моя страх. Ще му позволя да
    мине по мен и през мен. А когато отмине, ще извърна вътрешното си око, за да проследя пътеката му. Там, откъдето е минал страхът,
    няма да е останало нищо. Ще остана единствено аз..."
    Франк Хърбърт, "Дюн"

------------------------------------

Израстваш с книги за пирати, каубои, космонавти и тъй нататък
    и тъкмо като си решил, че светът е пълен с невероятни неща,
    ти казват, че всъщност е гъчкан с умрели китове,
    изсечени гори и радиоактивни отпадъци, дето после се
    моткат с милиони години.. Мене ако питате, човек хич не си струва да пораства голям...
    "Добри поличби", Тери Пратчет и Нийл Геймън

-----------------------------------------

"Между другото ще откриеш, че не си първият, който е бил объркан,
    уплашен и дори отвратен от хорското поведение. Ти ще се зарадваш
    и насърчиш, като разбереш, че съвсем не си единственият. Много,
    безброй много хора са се вълнували като тебе за морални и
    духовни проблеми. За щастие някои от тях са записали вълненията си.
    От тях можеш да се поучиш - ако поискаш. Тъй като един ден
    други ще се поучат от тебе, ако си имал нещо да им кажеш.
    Има нещо много красиво в такова заимстване..."
    Из "Спасителят в ръжта"
    Джером Селинджър

И още много имам, но за сега стига. Very Happy

????
    Гост

Писане by deskata663 on Нед 13 Ное 2011 - 22:32

"Дръж околните в мъгла, за да им е ясно положението"
    "Нищо лично просто бизнес"
    deskata663

Брой мнения : 75
    Местожителство : Sofia

Писане by ???? on Пон 14 Ное 2011 - 16:34

Ще пусна още няколко:

"Истинската любов ни прави богати с неща, които материалното не може да ни даде. "

"Искам да бъда добра. Това е най-трудното на този свят.
    Какво напрежение на ума, сърцето и волята.
    Все едно да вдигнеш Земята на плещите си."

"Светлината е нестабилна-угасва от вятъра,пали се от светкавицата,
    никога не блести като слънцето,но си струва да се борим за нея."

"Интересуват се как си прекарвам времето.Казвам им,че понякога
    просто седя и мисля.Но не им казвам за какво.Карам ги да си блъскат
    главите.Казвам им,че понякога ми е приятно да вдигна глава,
    ей така,и да ловя дъждовните капки с езика си."

????
    Гост

Писане by Shelly on Пон 14 Ное 2011 - 19:04

Карам ги по памет, така че не гарантирам точност.

"- Смятам да те поканя на среща утре вечер и съм малко нервен. Интересно е...
    - Ако това ти помага, смятам да кажа да.
    - Помага, да, създава зона на комфорт. Ще излезеш ли на среща с мен утре вечер?
    - Ооо, не!
    - Това беше неочаквано"
    От Бъфи, убийцата на вампири.

"А сега, ако не възразявате, аз ще си лягам преди на вас да ви е хрумнала друга брилянтна идея и да ни убият или по-лошо - изключат!" - Хърмаяни, Хари Потър

"Той е горд, но не е горделив" - Гордост и Предразсъдъци

Малко съм маниак на цитати и ако почна да изброявам, ще стане утре. Поне се радвам, защото ако темата продължи да се развива, ще прочета доста интересни неща.
    Shelly

Брой мнения : 1191
    Местожителство : Пловдив

Писане by Machucha on Пет 18 Ное 2011 - 21:35

Не ме е грижа дали жените имат гърди като пресни магнолии или изсъхнали смокини, кожа, мека като праскова или грапава като пила. Дали те се събуждат с дъх на афродизиак или с дъх на препарат за унищожаване на насекоми - на мен ми е безразлично. Напълно съм способен да издържа дори нос, дето би спечелил първа награда на изложба за моркови. Обаче има едно нещо! - и за това съм непреклонен - при никакви обстоятелства не мога да ги извиня, ако те не могат да летят. Ако не умеят да летят, то те са си загубили времето, опитвайки се да ме съблазнят.

По тази - и по никаква друга - причина аз се влюбих толкова лудо в Мария Луиза.

Какво ме интересуваше, че поднася устните си на части, сякаш са парчета сладкиш, и в същото време страда от дяволски пристъпи на ревност. Какво ме интересуваше, че има патешки стъпала и че прилича на гледачка на ръка, претендираща да крие важна тайна за бъдещето.

Мария Луиза беше наистина лека като перушинка.

От зори тя политаше. Прехвръкваше от спалнята до кухнята, от столовата до килера. Тя прелиташе да приготви банята, да ми извади чиста риза. Тя отлиташе на пазар и по другите си домакински шетни...

С какво нетърпение очаквах нейното завръщане от пътешествията й до покрайнините! Там, в далечината, загубена между облаците, я забелязвах като малка розова точка. "Мария Луиза! Мария Луиза!", подвиквах... и само след няколко секунди тя ме сграбчваше с перушинестите си крака, напъвайки се да ме вдигне и пренесе по въздуха до едно или друго място.

В километри от мълчание ние следвахме линиите на милувки, дето ни отнасяха близо до рая; накрая в продължение на часове гнездяхме на някой облак като ангели; след това внезапно, въртейки се спираловидно като падащо листо, правехме конвулсивно приземяване.

Колко прелестно е да държиш жена, толкова лека... въпреки че от време на време тя успяваше да ме докара до състояние да видя звездите! Колко сластолюбиво е да прекараш цели дни между облаците... да прекарваш нощите в полети, предназначени само за теб.

След като сме изпитали небесната жена, каква вероятна привлекателност може да ни предложи земната? Наистина, има ли някаква съществена разлика между съжителстване с крава и с жена, чиито бутове са едва на 78 сантиметра от земята?

Аз, за себе си, съм неспособен да схвана съблазънта на пешеходната жена, и без значение колко силно се опитвам да го проумея, намирам за невъзможно да постигна или да си представя по-добра любов от преживяната, реейки се през небесата.

ПЛАШИЛОТО

(откъс)

Оливерио Хирондо
    Machucha

Брой мнения : 602
    Местожителство : София

Писане by ???? on Съб 19 Ное 2011 - 13:27

"Все пак открих, че съм в състояние да оцеля. Съзнанието ми бе напълно будно.
    Усещах болката - болезнената празнота, която тръгваше от гърдите ми,
    запращаше опустошителни вълни от страдание през крайниците и главата ми
    - но беше понисима. Не че болката бе отслабнала с времето,
    по-скоро бях станала достатъчно силна, за да я понеса."

"Времето минава. Дори когато ти изглежда невъзможно.Дори когато от
    всяко движение на стрелката на всяка секунда те боли с пулсиращата
    болка от синина.То се движи неравномерно в странни подскоци и
    безкрайни затишия, но все пак минава.Дори за мен."

"Природата си има начини, по които въдворява ред.
    За всяка загуба трябва да има печалба. За всяка смърт- раждане.
    За всяка раздяла- събиране заедно. Някои го наричат съдба.
    Други казват, че това е съвпадение, а
    трети го разглеждат като действие на всемогъщи сили."

"Сега е моментът да блеснем. Време, в което мечтите ни са постижими
    и възможностите ни необятни. Сега е времето да се превърнем в тези,
    които винаги сме мечтали да бъдем. Това е вашият свят и вие сте тук.
    Присъствието ви е от значение. Светът ви очаква."

????
    Гост

Писане by Mea Culpa on Съб 19 Ное 2011 - 15:06

"Страстта е неподвластна на желанията. Тя не е като духа, който ще ни изпълни три желания, ако го пуснем да излезе от бутилката. Тя прави с нас каквото си иска и много рядко както ни се иска.
    Разгневих се. Който и да е онзи, в който се влюбиш за първи път, а не с когото се любиш, той винаги ще те разгневява, защото за него никога не можеш да мислиш логично. Може да живееш на друго място, може дори да се чувстваш щастлива, но онзи, който е взел сърцето ти, той има последната дума, последната власт над теб."
    Mea Culpa

Брой мнения : 623
    Възраст : 28
    Местожителство : Plovdiv

Писане by InsertCoolNameHere on Пон 21 Ное 2011 - 0:39

"...Защото единствените хора за мен са лудите, онези, които са луди за живот, луди за разговори, луди за спасение, онези, които пожелават всичко наведнъж, които никога не се прозяват, нито дрънкат баналности, а горят, горят, горят като приказни жълти фойерверки, разпукват се сред небето, същински звездни паяци, а отвътре блясва синкавата светлина на сърцевината им и тогава всички се стъписват: "Аууууу!" " - Jack Kerouac

"Живот и смърт, енергия и мир. Ако днес спра, все пак ще си е заслужавало. Дори и ужасните грешки, които направих и не бих направила, ако можех. Болките, които ме изгориха и белязаха душата ми, дори това би си заслужавало, за това, че ми бе позволено да извървя пътя по който тръгнах, който беше ада на земята и рая на земята, отново да се върна, във, под, по средата, през него, в него, и навсякъде." - Gia Carangi

Мога и цял ден да изреждам други, но като че ли тези двата са ми любимите. Дококснаха ме някак си.

А schizophrenic - "Тая ценностна система е странна". Very Happy Хари Потър мога да го цитирам от до, най-вече първите две части. Наизуст ги знам. С една приятелка са ни като inside jokes и всички ни гледат тъпо, защото си нямат на идея за какво говорим. Very Happy Необразовани хора.. тц, тц
    InsertCoolNameHere

Брой мнения : 11
    Местожителство : Varna

Писане by beautyfella on Пон 23 Яну 2012 - 14:17

,,Когато започнах да обичам себе си ''Ч.Чаплин-много е дълго затова ако някой се интересува, ето едно от нещата,които ми направиха впечатление http://www.krasivobg.com/2011/10/blog-post_19.html
    beautyfella

Брой мнения : 69
    Възраст : 31

Писане by boginqta_ on Вто 24 Яну 2012 - 15:00

Изказването на Чаплин ни кара наистина да се замислим...или поне аз де, преоткривам се по някакъв особен начин чрез тези думи...А мои лични любими цитати имам много от на Ричард Бах и Паоло Коелю, но ще споделя един с вас, който не знам на кого е и от къде е, но харесвам. Буквалният превод от френски е следният ...

Aimer une personne de manière inconditionnelle, ce n'est pas se soucier de qui elle est ou ce qu'elle fait. A première vue, l'amour inconditionnel ressemble à l'indifférence.

Да обичаш някого безусловно, не значи да се притесняваш кой е той и какво прави. На пръв поглед, безкрайната любов прилича на безразличието.
    boginqta_

Брой мнения : 147
    Възраст : 30
    Местожителство : La Palud sur Verdon, PACA, France

Писане by earl_grey on Вто 24 Яну 2012 - 19:22

http://deleuzelectures.blogspot.com/2007/02/capitalism-very-special-delirium.html

Жил Делюз...жалко че на БГ никога нищо не съм намирала, но за англо и френско говорящите- могат да се насладят на неговите трудове.
    earl_grey

Брой мнения : 1474

Писане by Divz on Пон 6 Фев 2012 - 19:25

"Ти си такъв, какъвто си - невнимателен, некоректен, неверен, неблагодарен, непорядъчен, неуравновесен, невъзпитан, лъжлив, нахален, саможив, самоуверен, безсрамен...
    Най-важното е да не се размекваш и да не приемаш тези обвинения насериозно. Иначе наистина може да ти се промъкне подлата мисъл да се оставиш да бъдеш спасен, да се поддадеш на превъзпитание, постоянно да се усъвършенстваш на крилете на любовта, да ставаш образцов, идеален, а след това, като излезеш на балкона, да се заслушваш в шума от крилете на гърба си." - Юрий Винничук, "Пролетни игри в есенните градини"
    Divz

Брой мнения : 1258

Писане by Salaras on Пон 6 Фев 2012 - 21:51

"Никога не се боря с тъгата и мрачното настроение,а ги използвам с благодарност по предназначение.Те помагат да се живее пълноценно,това просто трябва да се проумее."
    "Знаете повече, отколкото предполагате,че знаете,но същевременно знаете по-малко от колкото ви се иска да знаете"
    "
    Да oпазиш една тайна значи също да разбереш,кога е дошло време и кой е човекът достоен да я узнае"
    Salaras

Брой мнения : 23
    Местожителство : Sofiq

Писане by rednviolet on Нед 4 Мар 2012 - 12:58

"Точно това е проблемът с пиенето. Ако се случи нещо лошо, пиеш, за да забравиш; ако се случи нещо хубаво, пиеш, за да го отпразнуваш; а ако нищо не се случва, пиеш, за да се случи нещо."

"Любовта се издържа, но само ако можеш да се справиш с психическото напрежение. Когато си влюбен, все едно се опитваш да носиш на гръб пълна кофа с лайна, докато прекосяваш пълноводна река от пикня."

"Хората без морал често се смятаха за по-свободни, но най-често просто бяха лишени от способността да чувстват и да обичат. Така прегръщаха свободния секс. Мъртви, които чукат други мъртви. В тяхната игра нямаше риск или хумор – бяха трупове, които чукат други трупове."

"Мислиш се за силен. Но цветът на един предмет в някоя стая, утринното небе, особеният, обичан някога парфюм, който събужда
    смътни спомени, стих от забравена поема, която отново прочиташ, фраза от пиеса,
    която отдавна си престанал да свириш — това са нещата, от които зависи животът"

Има толкова много цитати, които са ми повлияли по някакъв начин. Трябва да си направя специална тетрадка. Smile

rednviolet

Брой мнения : 60

Писане by see you on Вто 6 Мар 2012 - 19:57

"Вятърът гаси свщта,но разпалва огъня" Ларошфуко
    see you

Брой мнения : 80
    Местожителство : пловдив

Писане by Divz on Чет 22 Мар 2012 - 13:48

Защото човек всъщност върви
    по много тънка линия.
    Достатъчна е само крачка, крачка встрани.
    Достатъчна е само още глътка,
    за да те изпие нещо.

Олдржих Микулашек - "Втори разговор между луди"
    Divz

Писане by Magnolia on Чет 22 Мар 2012 - 15:38

„Ще ти кажа нещо, което научих в този живот. Поемеш ли част от нечия горчилка, за да облекчиш някого, започваш да трупаш чуждата отрова у себе си.”

„Нощем или във вечерния полумрак кръвта от срязана вена е черна.”

„Мислех си, пред тази вила, на тази трева, че би трябвало да легнем заедно и аз да те прегърна, преди да умрем. Исках да пипна тази костица на рамото ти. Имаш ключица като малко, напиращо под кожата крило. Исках да го докосна с пръсти.”

„Към пустинята не могат да се предявяват претенции за собственост. Не може да бъде притежавано едно парче плат, носено от ветровете. Тя е кърпа, която никога не е била затискана с камък и която е имала стотици различни имена много преди битките и мирните договори да надробят Европа и Изтока.”

„В пустинята водата е обичана като жена- изтичащ между пръстите лазур, чиито капки галят гърлото като звуци от любимо име. Поглъщаш нечие отсъствие. На жена. В Кайро. Бели, протяжни извивки на надигащо се от леглото тяло- тя се надвесва през прозореца и дъждът попива в голата ѝ плът”

„Тогава се влюбих. В глас. Просто в глас. Не исках да слушам нищо друго.”

„Премества възглавничката към сърцето, сякаш да задуши тази изтръгнала се на свобода частица от себе си.
    -Какво мразиш най-много? –пита той.
    -Лъжата. А ти?
    -Чувството за собственост. Когато ме напуснеш, забрави ме!”

Всички цитати са от "Английският пациент". По-нататък в книгата имаше още много, които ми направиха силно впечатление, но се отказах да я преписвам ;D

Magnolia

Брой мнения : 282
    Възраст : 24
    Местожителство : Utopia

Писане by Divz on Чет 22 Мар 2012 - 16:07

Гениално! "Английският пациент" е една от любимите ми книги - чела съм я 3 или 4 пъти. Направо ме вдъхнови и аз да споделя 2-3 любими цитата от нея, но понеже книгата не е в мен в момента, ще ги споделя на английски :Д

“There are betrayals in war that are childlike compared with our human betrayals during peace. The new lovers enter the habits of the other. Things are smashed, revealed in a new light. This is done with nervous or tender sentences, although the heart is an organ of fire.”

“You built your walls too, she tells him. So I have my wall. She says it glittering in a beauty he cannot stand. She with her beautiful clothes with her pale face that laughs at everyone who smiles at her...”

“A postcard. Neat handwriting fills the rectangle.

Half my days I cannot bear to touch you.
    The rest of my time I feel like it doesn’t matter if I will ever see you again. It isn’t the morality, it’s how much you can bear.

No date. No name attached.”

“We die containing a richness of lovers and tribes, tastes we have swallowed, bodies we have plunged into and swum up as if rivers of wisdom, characters we have climbed into as if trees, fears we have hidden in as if caves.
    I wish for all this to be marked on by body when I am dead. I believe in such cartography - to be marked by nature, not just to label ourselves on a map like the names of rich men and women on buildings. We are communal histories, communal books. We are not owned or monogamous in our taste or experience.”
    Divz

Писане by Magnolia on Чет 22 Мар 2012 - 18:58

Уникална е :] И аз в момента я нямам, защото не можах да си я намеря, а все пак трябваше някакога, макар и с нежелание, да я върна на библиотеката ;D И много ме е яд, защото в уърд-а с цитатите съм си написала номера на страници и ми е интересно кои са...
    А този "През половината от дните не мога без теб. В останалото време ми е все едно дали ще те видя пак. Това не е въпрос на морал, а на издръжливост." и на мен ми е много любим. ^^

И за да не е оф:
    "-Винаги!... Това е ужасна дума! Потръпвам, когато я чуя. Най-много обичат да я употребяват жените. Те развалят всеки роман, опитвайки се да го направят вечен. Освен всичко друго тази дума нищо не означава. Единствената разлика между прищявката и "вечната любов" е това, че прищявката трае малко по-дълго.
    Когато влизаха в ателието, Дориан Грей докосна с ръка рамото на лорд Хенри.
    -В такъв случай нека нашето приятелство бъде прищявка- прошепна той, изчервявайки се от собствената си смелост, после се качи на подиума и зае позата си."

"Една от най-големите тайни на живота е умението да лекуваш душата си с преживявания и да оставяш душата ти да те лекува от преживяванията."

"Когато очите ни се срещнаха, усетих че пребледнявам. Обзе ме необяснимо чувство на страх. Разбрах че съм срещнал човек с такова обаяние, на което, ако се поддам, би могло да ме погълне целия, цялата ми душа, изкуството ми дори. Никога не съм допускал външни обстоятелства да влияят на живота ми. Ти добре знаеш колко съм независим по природа. Винаги съм бил господар на себе си, поне до срещата с Дориан Грей. И изведнъж... всъщност не знам как да ти го обясня. Нещо сякаш ми посказа, че съм на прага на критичен момент в своя живот. Изпитах странното усещане, че съдбата се готви да ми предложи изтънчени удоволствия, но и не по-малко изтънчени мъки."

"Портретът на Дориан Грей", Оскар Уайлд :]

Magnolia

Писане by БлатнаФея on Нед 22 Апр 2012 - 21:14

"Лудешки жадувам целият свят да научи колко обичам своята Лолита, тази Лолита, бледа и осквернена, с чуждото дете под сърцето..."
    „...безнадеждно повехнала на седемнайсет години, с това бебе в нея, ...— а аз гледах и не можех да се нагледам, и знаех — толкова сигурно, колкото, че ще умра, — че я обичам най-много от всичко, което някога съм видял или мога да си представя на този свят, или съм мечтал да видя на онзи."
    И двата от "Лолита" на Набоков

"Лина ме загръща със себе си. Покрива ме с ласките си, докато дезориентираните ми сетива престават да различават нещата извън нея. Целият свят съдържа само нея и нищо повече. В нея усещам всичко, което съществува и не съществува. Всичко познато и непознато. Понякога, когато потъваме двете в някоя поляна, отделните неща се събират в едно. Контурите й сякаш се размиват и сред всичко, което ме докосва не различавам нея от тревите и от земята. От насекомите и от вятъра... Поглеждам небето и губя чувството си за близко и далечно, за горе и за долу, за малко и голямо; някъде под моята кожа е Лина и всичко останало или по-скоро моята кожа, плътта ми, това, което ме ограничава от останалия свят е изчезнало и аз съм част от Лина, част от всичко…"
    "Щеше ми се да му изкрещя, че изобщо не съм силна; че понякога изпитвам такава празнота без Лина, че чак ми прималява, гади ми се, имам чувството че ще изпадна в хистеричен пристъп… Идеше ми да му кажа: “Ти спечели, сега живей с щастието си..."
    "Първите пъти ме болеше толкова много, че усещах болката едва ли не като физическа. Струваше ми се, че долавям нежността, която се предава между двамата. Сякаш ме достигаше като спазъм или пък като тежест; като че ли взимаше плът и растеше в стомаха ми."
    От "Разливането на облаците" на Мария Иванова
    БлатнаФея

Брой мнения : 580

Писане by Magnolia on Пон 23 Апр 2012 - 14:25

" -Как е? -попитах доктора, след като той прегледа болния.
    -Има мозъчно възпаление, сигурен съм в това и така е много по-добре, защото смятам, да ми прости господ, че иначе щеше да полудее. За щастие физическата болест ще надвие психическата..."

"Болестите като тази, от която страдаше Арман, имат това предимство, че или убиват веднага, или бързо преминават."

"По това време ми беше любовница едно момиче от дребната буржоазия, много нежно и сантиментално, чиито чувства и тъжни писма ме разсмиваха. Поради мъката, която самият аз изпитвах, разбрах мъката, която му причинявах, и цели пет минути го обичах така, както никой никога не е обичал жена."

"Дамата с камелиите", Александър Дюма- син.

Magnolia

Писане by БлатнаФея on Съб 19 Май 2012 - 1:00

"Но сега знам, че нашият свят не е по-постоянен от океанска вълна. Каквито и да са битките и победите ни, както и да ги преживяваме, много скоро те избледняват като воднисто мастило върху хартия."
    Последните две изречения от "Мемоарите на една гейша"
    БлатнаФея

Брой мнения : 580

Писане by Divz on Пет 25 Май 2012 - 23:30

“You get a little moody sometimes but I think that's because you like to read. People that like to read are always a little fucked up.”

“My wound is geography. It is also my anchorage, my port of call.”

Пат Конрой - "Принцът на приливите"
    Divz

Писане by ???? on Чет 31 Май 2012 - 23:34

"Устата ти ще ти докара проблеми, които тялото ти няма да може да понесе!"

????
    Гост