Хомофобия и хомонегативизъм

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Предишната тема Следващата тема Go down

Хомофобия и хомонегативизъм

Писане by TALYA on Чет 25 Ное 2010 - 18:32

Една болна за мен тема......................отношението към тези ,които са различни в сексуалната си ориентация и имат смелостта да отстояват правото си на избор,без да позволяват на околните да "контролират"емоциите , поведението и техните чувства................................................................................................................ Не знам за вас,но на мен ми писна да се правя на добрата дъщеря,сестра,леля,шефка..Разбрах....................няма начин да те приемат,независимо ,колко си умна,красива и тем подобни........................след като не си като тях!
В семейство ми,поне са прями- "какво е това"-болест или се правиш на...............
Very Happy .................Гадно е на работното място,дали някой е хомофоб или не ,не ми пука особено,това е негова лична позиция,но с хомонегативизма, някак си не мога да се примиря!Това е мое мнение ,но в България прекалено много внимание се отделя на това ,кой с кого под юргана.......шушу -мушу и така................Нищо,че сме в Европа!
TALYA

Брой мнения : 188

Върнете се в началото Go down

Re: Хомофобия и хомонегативизъм

Писане by semper_fi on Пет 26 Ное 2010 - 15:09

Мила Talya, този момент го засягаме (макар и не директно) последната седмица в доста теми. Да, реакциите на хората, когато разберат, че си гей са доста ... неприятни. Особено когато говорим за служебни отношения, когато заплатата ти зависи от отдобрението на ръководството (често доста възрастно, закостеняло и предимно мъжко). Въпреки, че и от позицията на началник никак не е лесно, в крайна сметка хората под теб трябва да те уважават и да искат да работят за теб. Точно затова повечето от нас си седят мирно, тихо и кротко, без да апелират всички да са наясно с предпочитанията им в леглото.
А до Европа...Не просто сме далеч, а няма и изгледи да стигнем Smile
semper_fi

Брой мнения : 1359
Възраст : 32
Местожителство : София

Писане by lira on Пет 26 Ное 2010 - 16:24

Добре де, момичета, няма ли нито една от вас, която да е изцяло аут и да няма проблем, сериозно? в никакъв случай не отричам това, че има големи предразсъдъци, много от нас имат проблеми в работата, ако случайно се разбере, че са "такива", или пък със семейството, но все пак няма ли някакъв по-щастлив случай? не знам, на мен досега не са ми създавали някакъв проблем относно сексуалната ми ориентация. е, на някои по-консервативни хора им е малко неудобно, но няма негативизъм. даже в работата е много смешно, защото на 3-4 месеца все изниква някаква драма и обяснявам на колегите как ми е писнало от тия лесбийки и доста се смеем.
може би въпросът със семейството е малко по-деликатен, защото някак не знам бабите и дядовците ми как ще осмислят изобщо идеята. сещам се, че веднъж тръгнах да обяснавам на баба ми как ситуацията с гаджето ми е малко по-сложна и ми е трудно да й обясня, а тя реши, че съм се хванала с женен мъж, хахаха.
естествено, ми е ясно, че сме в различни градове, някои дори и държави, движим се в различни среди и не може да се очаква, че навсякъде е еднакво. все пак си мисля, че много голяма роля играе и това как се приемаме, т.е. ако човек е ок със себе си, малък процент хора не биха били ок с него.
и пак казвам, че всеки си знае собствената ситуация и не мога да съдя или да съветвам никого, просто споделям как е при мен.
lira

Брой мнения : 1098
Възраст : 35

Писане by TALYA on Пет 26 Ное 2010 - 17:47

Честно казано,нямам проблем,защото много хора са зависими от мен..............................Интерестно е ,ако аз бях зависима?
TALYA

Писане by freedom on Пет 26 Ное 2010 - 20:44

В България ако съдя по моите колеги, най-важното е не как работиш, а с кого си пиеш пиенето и с кого си лягаш. Една от основните теми, които се засягат при сядане на маса ( не може да бъде избегнато) е кой е гей и как мъжете ставали все по-"нежни" и все такива глупости. Няма смисъл да се влагат усилия в обясняния и тем подобни високоинтелектуални дейности. Също е важно кой е сключил брак и ако не е каква е причината за това. Шефовете искат да дават съвети и напътствия и за личния живот. При това става дума за вишисти.
freedom

Брой мнения : 191

Писане by TALYA on Съб 27 Ное 2010 - 14:39

Lira.........няма как ,всичките да са като теб!........В семейство ми,тази тема е табу.....Просто им казах ,че не искам да съм като тях"щастливо омъжена"и ме оставиха на мира................................В работата е гадно,злобата им е пословична,( преуспяла-без да се сложа на никой шеф и т.н)...................но както казва баба ми"по-добре в устата на хората,отколкото в краката"
TALYA

Писане by lira on Съб 27 Ное 2010 - 14:58

lira написа:
и пак казвам, че всеки си знае собствената ситуация и не мога да съдя или да съветвам никого, просто споделям как е при мен.

простете, че се самоцитирам, но се надявам повторението да има някакъв обяснителен ефект, че не очаквам всички да са като мен. и все пак, продължава да търся позитивизъм-някоя щастливо аутната няма ли? иначе може да си помрънкваме за лошия хетеро свят, но не знам дали ще има някакъв резултат.
а относно къде е най-добре, смятам, че е на хората между краката Wink и малко в устата
lira

Брой мнения : 1098
Възраст : 35

Писане by TALYA on Съб 27 Ное 2010 - 16:46

Аз съм позитивно настроена......не завися от никой,но все пак щадя родителите си............................няма как да им променя мисленето.......трябва да забранят, сълзораздирателните сериали...................
TALYA

Писане by ???? on Съб 25 Дек 2010 - 18:59

Човешката злоба и завист нямат край.
Не казвам ,че някой от "подчинените ти " ти завижда за това ,че си лесбийка.
Но определено само факта ,че си им шефка ги озлобява...а това че си лесбийка е просто бонус за тях.Това е една прекрасна причина да кажат ,че те мразят.
Защото реално няма човек който да си признае ,че мрази ,злобее и завижда на този който има повече то него.
Както се казва един лев да имаш повече от тях е достатъчна причина.
А факта ,че си признаваш какво аресваш и обичаш е изключително дразнещ.
Аджеба защо ти можеш а те не.
Естествено темата е дълга и широка и можем да разтягаме локуми и дъвки ....
Но няма смисъл.
Просто трябва да намериш начин да затвориш очите си и да запушиш ушите си.
Мое мнение

????
Гост

Писане by EVI on Пет 14 Яну 2011 - 11:19

..

Последната промяна е направена от EVI на Чет 29 Сеп 2011 - 14:43; мнението е било променяно общо 1 път
EVI

Брой мнения : 1089
Местожителство : Северния полюс

Писане by nebb on Сря 26 Яну 2011 - 1:17

Къде е точно границата между хомофобията и хомонегативизма?
Да разказваш вицове за гейове и лесбийки, какво е? Ако са разказани от хетеросексуални? А от лесбийки? Има ли разлика?
По какво точно съдите за негативно отношение към вас , и то въз основа на сексуална ориентация?
Ако при равни други условия кандидатстват за длъжност човек с хетеросексуална ориентация и такъв с хомосексуална, и "фирменото" решение е позицията да заеме този с хетеросексуална ориентация - поне за да не създава "дискомфорт" сред служителите и гостите по време на служебните събирания, или да не "компроментира" фирмата пред конкурентите и партньорите - а едноличното отношение на началството е, ако не позитивно, то поне безразлично - как го определяте това ?
Ако твой приятел е гей, и ти го наричаш "педераст", а същевременно го обичаш, цениш, подкрепяш го в трудни моменти, смееш се, пиеш и плачеш с него - това какво е?
Ако смяташ, че всички те мразят заради сексуалната ти ориентация, ей така - по презумпция, това какво е?
Ако си лесбийка, и смяташ ,че лесбийките като общност са грозни, дебели, носят мъжки разпуснати дрехи, и не се поддържат -това какво е? Ако си лесбийка, и смяташ, че най- красивите жени са бисексуалните жени - това какво е?
Ако дори приемаш расизма за вид хомофобия - това какво е?
И изобщо как разграничавате ситуациите с истинско негативно отношение - към цялата група, към вас специално, като представител на тази група, и ситуации " май търся под вола теле"?
За да не бъда съвсем голословна - не съм се чувствала обидена от разни шеги на тема сексуална ориентация. Изключение - само едно мнение ме засегна - защото може би беше неочаквано, а и (и може би добре че) не знам всички съществуващи предразсъдъци. Смятали са , че дискриминирам въз основа на сексуална ориентация, без да е било така. Повечето ми приятели са хетеросексуални. Вицовете за лесбийки и гейове ги знам от форумите и изобщо - интернет. За хомофобията - от телевизията, за бифобията - от този форум.
Колко "фобирани" сте всъщност?
nebb

Брой мнения : 401

Писане by Ins@ane on Сря 26 Яну 2011 - 18:56

Аз пък се ядосвам как някои хора грешно разбират понятието хомофобия...

Само защото не харесвам любимите си герои, които очевидно не са обратни, да бъдат рисувани като такива без картинката да има хумористична насоченост, многобройни пъти са ме наричали хомофоб. Само защото изявявам мнението си чрез задраскване на тези ужасни подобия на "изукство", чиято единствена цел е да забавлява чрез възбуждане някои хетеросексуални момичета (което мисля, че си е тотално оплюване на персоната на героя), започват да ме обиждат.
Само да критикувам една писателка на фикове включващи подобни неща, ме нападат всичките й приятелки.

Защо оставам с впечатлението, че тези "защитници на хомосексуализма" ни се подиграват за лична изгода? И по скоро се подиграват на героите по начин, който не е смешен изобщо, възползвайки се от хомофобията като оръжие срещу нападките от хора с повече мозък в главите от тях...
Ins@ane

Брой мнения : 189
Възраст : 24

Писане by semper_fi on Сря 2 Фев 2011 - 10:32

Kъде е точно границата между хомофобията и хомонегативизма? – В силата на съпротива на субекта спрямо обекта. Негативизмът предполага неодобрение. Фобията – страх. Външната разлика е основно в действията, насочени срещу хомосексуалистите.
Да разказваш вицове за гейове и лесбийки, какво е? - Каквото и да разказваш вицове за цигани или полицаи.
Ако са разказани от хетеросексуални? – Проява на лош вкус
А от лесбийки? – Проява на самокритичност и самоирония.
Има ли разлика? – Разбира се! Това, че умея да се надсмея над собствените си слабости не означава, че някой друг има право да ми се смее за тях! Very Happy
По какво точно съдите за негативно отношение към вас , и то въз основа на сексуална ориентация? – Оооооо Very Happy Най-лесно е да отговоря: По ясно изречените думи – „ти си шибана лесбетина и нямаш право нито на семейство, нито на деца, нито на живот!“. За щастие подобни крайни изказвания са рядкост. За нещастие „косвените“ прояви на негативно отношение са значително повече. Злобните погледи и не съвсем тихото осъдително мърморене на продавачката в магазина, когато без да искам съм нарекла приятелката си „бебе“, вместо по име. Любезната молба на сервитьора да напуснем ресторанта, защото за трети път я хващам за ръка през масата и не мога да скрия възхищението от погледа си, насочен към жената срещу мен. Постоянното натякване на роднините и техните приятели, че съм сама и е крайно време да си намеря мъж, докато аз не съм сама и те го знаят, живея с прекрасната си приятелка, имаме дом, животни за които се грижим, планове, мечти! Лекото подсмихване на рождените дни на мои приятели от познати „Ей, ти още ли си, това…заминаваш се с жени? Ето онази там мацка, кефи ли те?“. И след това „успокояващата“ ръка на рамото ми и „Виж сега, имам нов колега… Сигурна съм, че ще си допаднете. Докога ще се занимаваш с тези незрели глупости?“ И т.н. и т.н. и т.н…
О да, мога да внимавам и да не правя лошо впечатление на продавачките, мога да ходя само на места, където няма да ме изгонят, защото гледам жена си, мога да не се виждам с възрастните си роднини (или поне да огранича до максимум), мога и да не ходя на рождените дни на хетеросрксуалните си приятели. Мога и да престана да се връзвам. Мога да направя всичко. Само че, защо трябва да ми се налага?
Ако при равни други условия кандидатстват за длъжност човек с хетеросексуална ориентация и такъв с хомосексуална, и "фирменото" решение е позицията да заеме този с хетеросексуална ориентация - поне за да не създава "дискомфорт" сред служителите и гостите по време на служебните събирания, или да не "компроментира" фирмата пред конкурентите и партньорите - а едноличното отношение на началството е, ако не позитивно, то поне безразлично - как го определяте това ? – Това си е дискриминация. Има си законови опредлеения.
Ако твой приятел е гей, и ти го наричаш "педераст", а същевременно го обичаш, цениш, подкрепяш го в трудни моменти, смееш се, пиеш и плачеш с него - това какво е? – Липса на езикова култура и такт. (изключвам случаите на шеги и майтапи)
Ако смяташ, че всички те мразят заради сексуалната ти ориентация, ей така - по презумпция, това какво е? – Параноя.
Ако си лесбийка, и смяташ ,че лесбийките като общност са грозни, дебели, носят мъжки разпуснати дрехи, и не се поддържат -това какво е? – Обобщаваща реална преценка за „средите“ у нас.
Ако си лесбийка, и смяташ, че най- красивите жени са бисексуалните жени - това какво е? – Лично мнение
Ако дори приемаш расизма за вид хомофобия - това какво е? – Много сериозно бъркане на понятията.
И изобщо как разграничавате ситуациите с истинско негативно отношение - към цялата група, към вас специално, като представител на тази група, и ситуации " май търся под вола теле"? – Трудно. В един момент започваш да виждаш неодобрение навсякъде, дори там, където го няма. Започваш да си обясняваш не харесването от нечия страна като признак на хомофобия, без явни причини за това. В такива моменти се опитвам да погледна максимално обективно на ситуацията и да завра раняваното си с години его по-дълбокичко, за да анализирам поведението на хората рационално. Обикновено помага.
Колко "фобирани" сте всъщност? – Всеки има своите страхове Smile (phobos– страх). От тъмното, от слънцето, от 2012, от вещици, самолети или талибани. И да, от неприемането също. Може би понякога виждам фобии там, където ги няма. Може би преувеличавам в ситуации, които не са толкова „страшни“, колкото ги усещам. Може би дори хомофобията, която съм срещала е чисто и просто плод на моето въображение. Както виждам други страдащи от подобни предразсъдъци и попадали в неприятни ситуации няма.
Но тогава защо всички не си пишат ориентацията в автобиографията? Нали има графа семеен? Точно там – да, семейна съм, ЖЕНЕНА съм. Защо не се държат за ръка спокойно в магазина, при гинеколога, в аптеката? Защо не се прегръщат по нощните клубове (без гей баровете)? Защо не канят роднините си на гости или не взимат половинката на коледното парти на фирмата?
Да, да, парадирането не е хубаво нещо… Жалко само, че за хетеросексуалните това се нарича живот, а за нас – пародия.
semper_fi

Писане by nebb on Сря 2 Фев 2011 - 16:09

Благодаря, че ми отговори!
За съжаление не съм сигурна дали мога да отговоря на твоите..."Натискането" по разни сокаци и между хетеросексуални не ми допада, кара ме да се чувствам неудобно...демонстрирането на "твърде интимни" отношения (според мен винаги си остават само между двама души) приемам и в този случай за липса на възпитание, или още по-лошо - съзнателно търсен "ефект" на неодобрение, което да уравновеси собствена ти неувереност в себе си - имам предвид нещо от типа - "Не ми пука какво мислят другите, и сам воина е войн", докато всъщност от всякъде прозира нуждата от обществено одобрение (възхищение?), някакъв вид себедоказване - иначе нямаше да изпитва нужда да го прави, нали? Неприятно ми е някой да си избива комплексите чрез мен.
По въпроса за семейните сбирки и отразяване на семейното положение в автобиографиите - мисля, че може би е защото всеки чака някой друг да направи първата крачка, да има някой, който да му служи за пример, и ситуация, с която просто да се олицетвори.
nebb

Писане by semper_fi on Сря 2 Фев 2011 - 16:30

Дълго го отлагах, затова чак сега Smile
Само да уточня, че примерите, които давам няма нищо общо с "Натискането" или "демонстрирането на "твърде интимни" отношения ". Не съм фен на това, независимо от сексуалност, пол, възраст или социалне статус Smile Но доколкото ми е известно, хората ходят на дискотека, за да танцуват. И понякога дори заедно. И понякога, за някои, това се оказва твърде ... рисковано. И така за всяко нещо, в границите на добрия тон, възпитание и морал!
Винаги е неприятно, когато някойси избива комплексите върху теб. Независимо дали става дума за хомофобия, хетерофобия или чисто и просто ниско самочувствие и самоуважение. Мисля, че тук някъде засегнах нерв. Абсолютно съм съгласна, че понякога се спекулира и прекалява със страха от хомофобско отношение и че е много по-лесно да кажеш "не ме взеха на работа, защото съм лесбийка", отколкото да си признаеш, че си некопмпетентен. Но това не значи, че историята не познава и други случаи.
А организаторите на семейните сбирки винаги намират начин да намекнат задължителността на едноличното ти представяне Smile
semper_fi

Писане by nebb on Чет 3 Фев 2011 - 15:11

semper_fi, извинявай за излишната драматизация! Мисля, че правилно разбрах отговорите ти, поддадох се на първични асоциации, "пренавиване" по път към параноята Smile
Не обичам да цитирам, но имам въпрос относно : "Абсолютно съм съгласна, че понякога се спекулира и прекалява със страха от хомофобско отношение...". По какъв начин,според теб, се изразява "страха от хомофобско отношение" на ниво група (общност, среда). За индивидуалното - ясно - зависи от положението в семейството, избор на среда в общуването, ситуации, с които неволно се сблъскваш... Как се спекулира с този страх, и от кого?
nebb

Писане by semper_fi on Чет 3 Фев 2011 - 15:51

Така, ще опитам по ред. Само да уточня, че в горния пост имах предвид имено личностното спекулиране с проблема (ти не ме харесваш, защото си хомофоб, а не защото съм тъпа, некултурна, плюя по улиците и пия бира в 9 сутринта).

Страха от неприемането от социума на относително малка група/общност се изразява основно в субординацията на съответната група, спрямо социума, видимостта й, участието в политическия и социален живот. Или иначе казано, колкото повече се страхува действително дадената общност, толкова по-малко се чува/вижда/говори за нея.

Когато този страх намалее остава чувството за подтиснатост. Когато чувството за подтиснатост нарастне до "критична маса", започват вълнения, възстания, борби за права и свободи и т.н., както показва историята. С намаляване на страха се увеличава видимостта и се увеличават и спекулациите него.

Спекулирането с евентуално негативното отношение на обществото към дадена група на ниво общост, обичайно се наблюдава при организациите, които "представят" въпростната общност. Например, ние, лесбийките сме много неприемани/тормозени/обиждани. Затова бързичко отиваме в първия европейки фонд за подкрепа на равенствто и правата на жените и взимаме еди-каква си сума с цел да направим център за помощ на лесбийки, пострадали от сексуален тормоз на работното място. Това, дали всъщност има нужда, няма никакво значение, тъй като целта не е подпомагане на общността, а в повечето случаи лична изгода или разкриването на работни места за опрелен кръг от хора. Въпреки, че и в този случай се оказва, че спекулира личността, а не цялата общност, макар "бонусите" да са за всички.

Както казва един мой приятел, който живее в Германия от години: "Бял, хетеросексуалне мъж е ужасно трудно да си намери работа, защото преди него работодателят е длъжен да назначи всчики бременни лесбийи от афроамерикански произход." Там е постигнат имено ефекта на страх от дискриманация и в момента някога дискриминираните са толерирани. Може би това е най-точния пример за спекулация в случая. Но за това, разбира се е нужно да минат десетилетия. Да се признае съществуването на определена малцинствена група (да не забравяме, че по време ан комунима хомосексуалност не е имало въобще, а според любимия ни премиер, всички поддръжници на ГЕРБ са само хетеросексуални!), след това да се добие видимост, после някакви права, механизми за защита от дискриминация, признаване на пълноправното участие в обществото на представител на малцинствената група и чак след това да се изкриви равноправието дотолкова, че да се стигне до гореописания случай.

Надявам се, че успях да отговоря, макар да не съм много наясно с политико-социалните особености на субкултурите. Smile
semper_fi

Писане by nebb on Чет 3 Фев 2011 - 17:14

Да, получих като информация много повече, отколкото съм и очаквала (добре, че не си много наясно с политико-социалните особености на субкултурите Wink - в частност тази на лесбийките (или ЛГБТ(?)), иначе щях да се почувствам като дошла от началото на миналия век Smile
Сега сериозно - и аз нямах предвид личностните спекулации. Бладодаря за отговора. Превръщането на дискриминираните в толерирани, не насажда ли допълнителен негативизъм, и непрекъснато въртене в една спирала на нарастващо недоволство на една общност спрямо друга ( пример - приятелка в Америка, живее от години там, тук не бях забелязала негативно отношение дори към циганите, в момента изпитва омраза към негрите в Америка, защото твърди, че личностните спекулации с расизма отдавна са преминали на общностно ниво, стигайки до грубо потъпкване елементарни права спрямо хора с определен цвят на кожата ( в случая - бял).
Не мога добре да се ориентирам в последния ти абзац. Мисля, че сте признати. Или ако не сте -какво имаш в предвид под "признаване" на общността. С видимостта изобщо не съм наясно. За какви права се бори тази общност - освен за брака, децата, осиновяването и т.н (все в тази насока). Как и къде го виждаш това " признаване на пълноправното участие в обществото на представител на малцинствената група" - само в политиката ли, или нещо друго визираш?
P.S. Благодаря още веднъж!
nebb

Писане by semper_fi on Чет 3 Фев 2011 - 17:39

Да, действително в момента сме признати и видими. За проблемите ни се говори, търсят се решения, независимо дали са положителни или отрицателни, не като преди 25 години.

Под "признаване на пълноправното участие в обществото" имам предвид не само хомосексуален човек да може да се реализира в политиката, а в цялото публино пространство. Ако изключим Азис и Куркински, колко публични личности - открити хомосексулисти има у нас? Журналисти, управници, ръководители на фирми и холдинги, известни лекари, артисти, критици, водещи по телевизията... Или какво, те всички са само хетеросексуални? За политиците въобще не ми се говори, защото това е ужасно дълга тема.

По отношение на обръщането на процесите и дискриминирането на "нормалните" - напълно те подкрепям. Да, това води до също толкова (ако не и по-лоши) последици от дискриминирането на всяко малцинство. Единствено можем да се надяваме, че този абсурд някога ще приключи с примирие между всички и хората ще поумнеят дотолкова, че да спрат да се съдят взаимно.
semper_fi

Писане by aX Tuuu... on Пет 4 Фев 2011 - 11:55

Включвам се по темата, тъй като явно се визира един мой пост сред въпросите. За мен омразата (нито точно фобия, нито просто негативизъм) към дадена група хора винаги има една и съща осново и по-точно приемането, че всички от тази група хора са еднакви, което според мен е напълно ограничено като мислене, а и невъзможно. В такъв смисъл, тъй като се заговори за расизъм, за мен логиката е същата като при антисемитизма, хомонегативизма и другите подобни -изми, в които мразим някаква група хора, защото са... еди-какви си.
Тези генерализации са опасни, не само защото съдържат в себе си огромна доза пропаганда, а защото са основната стъпка преди агресията към тези групи хора. Тоест, ако човек е на мнение "Циганите на сапун" и пали къщите им по селата като се напие с приятели, то най-вероятно за този индивид всички цигани за крадци, убийци и т.н. Пък и вероятно същата тази агитка би пребила и някое момче, защото е гнусен педерас (а това, защото всички гейове са педофили, а и носят розово, което е ужасно дразнещо... и може да застраши мъжката сексуалност като цяло или някаква друга глупост).
Дори негативизма или омразата да са базирани на опит (например именно циганин ти е откраднал колата) и даже по новините да бълват информация, която затвърждава този опит (например репортаж от гей парада в Берлин показва една платформа с мъже по прашки с розови пера на гърба), всички такива генерализации са си чисто и просто за хората, които (понеже се заговори и за политика) биха подкрепили Атака... тоест крайно еди-какви си. А от крайносто не се получават хубави неща и се губи индивидуалността на всичко и всеки. Още повече, че заради подобни гледни точки се получава и обратната ситуации - негрите мразят белите, защото са расисти, а ЛГБТ хора биха си позволили да злоупотребяват с дискриминацията към тях - една друга крайност, която е също толкова безмислена (защото не води до нещо добро и развитие на нещата, т.е. по-доброто приемане на тези групи) и ограничено (защото отново се получава позицията, че те са от другите, а всички "други" са гадни).
Ту съм ъп, крайностите и генерализациите са истински опасните неща, което е исторически изпитано (от там и примера с антисемитизма) и, ако ги нямаше, нещата щяха да са значително по-лесни, хората и парламентите по-толерантни, а Азис нямаше да е звезда . Като изключим утопичните размисли и страсти си мисля, че за себе си успявам да не предпочета някоя лесбийка за компания, защото е от "нашите", а защото е еди-какъв си човек, същото за хетеро хората, същото за негрите, турците и така нататък. Колкото и да не звучат взаимно свързани тези групи хора, омразата към тях предполага, че всеки тежен член е като другите, а не е така. Да не дискриминираш изисква огромни усилия, когато в живота ти поне 50 пъти те е засичал именно пернишки голф, но пък не би трябвало да е и тооооооооолкова трудно да преценяваш хората по това, което са, когато общуваш с тях.
aX Tuuu...

Брой мнения : 445

Писане by nebb on Пет 4 Фев 2011 - 12:03

И аз на това се надявам! А до тогава - гледам аз да не съдя, и да се защитавам, когато е необходимо...от обобщаващите реални преценки на група хора, понеже АЗ (и струва ми се - не само) някак си не пасвам на солидарно изготвеното обобщение ( не мога да го сдържа този оф топик, това ме вкара в този форум все пак)
А от това как се самовъзприема "общността" зависи и как ще я възприемат и другите, а това, което виждам като себеуважение и отношение към собствените ви проблеми не ми навява идеята за "светло бъдеще" - поне в близко бъдеще.
Кое е общността в същност - ЛГБТ или Л+Г+Б+Т (ако пропускам някой - да се добави, от невежество е...)?
Според мен именно заради сексуалната си ориентация (ако е ориентация, а не сексуална практика) - Азис и Куркински придобиха популярност. Как ти виждаш открития хомосексуалист? Необходимо е до професията ти да присъства сексуалната ти ориентация ли? Това ли виждаш в реализиран хомосексуалист? Успял заради сексуалната си ориентация, или този въпреки нея? Поправям се -независимо от нея. Как трябва да се представяме в обществото? "Иван Иванов, управител, циганин, гей , несемеен(неомъжен), православен християнин". На мен не ми звучи добре. Независимо дали става въпрос за работник в магазинчето отсреща или Филмов център "Бояна". Надявам се, да не ме разбереш неправилно - мисля че непрекъснатия натиск (спекулации??) нещата да изглеждат някак по този начин - стериотипизирани, а лично на мен не ми допада да ме набутват в някакви "кутийки", независимо дали са шарени и красиви, или не. Мисля, че повечето (надявам се) като мен не пишат ориентацията си до професията си - не защото е срамна,а защото между двете няма нищо общо. И силно се надявам някой да няма нужда да прибягва до точно такава подкрепа в кариерното си развитие. Така че не виждам нужда от човек в обществото, който да ми показва, че е успял хомосексуалист - изводите които ще си извадя на този етап -"успял е, защото е хомосексуалист", а не "той успя, независимо, че е хомосексуалист". Разбира се, по друг начин стоят нещата, когата се отстояват граждански права. Тук отсъствето ви някак не ми е понятно, при положение, че става дума само и единствено за защита на сексуалната ориентация.
P.S. Това - "малцинствена група" не те ли дразни? Мен малко ме потиска. Някак си не се вписвам в група, а дори и да призная принадлежност, "малцинствена" е под сериозен въпрос - нас -
Б(исексуалните) никой още не ни брои, а и да не забравяме, че сексуалната ориентация е флуидна
nebb

Писане by nebb on Пет 4 Фев 2011 - 12:20

Извинявам се -предишния пост бе свързан с казаното от semper_fi
Ах тии, съгласна съм с ненужността от генерални заключения - според мен това, което тук наричате хомонегативизъм може да се допусне като резултат от лично мнение по въпроса, но "повторението е майка на знанието(и баща на затъпяването)"и е проблем, защото с времето се превръща в омраза, но "поемането" на топката от ваша страна и същото отношение към хетеросексуалните и различните буквички в хомосексуалната общност (а и понякога -дори спрямо собствената си), генералните заключения за хетеросексуалните и хомосексуалните имат същия ефект. За това говорихме вече по-горе със semper_fi.
Не мога просто да разбера защо трябва да сте в позицията на противопоставящ се, а не на отстояващ своето ?
Само думи ли са за вас "Обединението прави силата"?
nebb

Писане by aX Tuuu... on Пет 4 Фев 2011 - 21:30

Извинявам се за намесата в темата, но бях въвлечена по обективни причини Smile и след като изчетох написаното от вас си мисля, че се включих адекватно, но към твоите въпроси...
Не знам защо сме "ние", не защото не знам кой/коя си ти, а защото отново ми звучи като генерализация. Няма как да отговоря от името на всички, защото съм убедена, че моето мнение не ги (ни) представлява. Моето мнение е, че здравомислещите хора с хомосексуална и бисексуална ориентация, които познавам (не познавам много) се опитват да отстояват правата си, вместо да се противопостяват на "другите", затова за себе си не мисля, че повечето хора се противопоставят, но, отново, моята извадка е малка и не особено представителна. Всъщност, по-индиректните ми наблюдения са от този форум. Все си мисля, че като го следим и не му позволяваме да се превърне в дискусия тип "коментари под темите в dnes.bg", правим нещо за дамската част от така наречената "общност", за да общува свободно и да обсъжда темите, които желае. Не знам дали е принос или само си мислим, че правим нещо, но пък с това общуване се вижда как вървят мисловните процеси в една отново непредставителна (за съжаление) извадка.
Относно "Обединението прави силата"... не знам. Струва ми се, че само агитките на Левски и ЦСКА са обединени в нашето общество (и то от кофти бира и още по-кофти футбол). Ако има обединение, трябват публични личности, а това си е рисковано, особено за хората, които знаят какво имат да губят. Отново за мен добра политика е всеки да работи върху познатите си по две причини. Първо, те те познават като личност и могат да те ценят или не заради това, което си като човек и после заради изброените неща тип "автобиография" (това наистина е абсурдно интро, съгласна съм) и второ, защото в България всички се познават Smile.
Иначе ми се струва, че разбирам за какво става дума. В Щатите се запознах с някакво момиче, което ми каза "Здрасти, аз съм Сюзан (примерно) и съм била тормозена сексуално от баща си като дете" и си спомням, че много силно се опитвах да го причисля към графата културен шок, но определено бях убедена, че не ми беше необходима информация и не разбрах нищо за... Сюзън. И сега не мога да разбера, кое е по-доброто поведение и политика по принцип и все повече си мисля (защото сексуалната ориентация е капка в морето от гледна точка на всички подобществени групи/пазарни ниши или други интересни перспективи), че дори проблемът не е в политиката, а в хората и техните желания да има нещо крайно, за да е много ясно дефинирано какво е то. Там, като стюардесата е с къса коса, някой ще каже "Колко хубава прическа", а тя ще отговори "До преди 2 седмици бях на химиотерапия, рак на ...., а имам 3 деца..." и така ще завържат един строен, приятелски разговор на висок глас. Това е в обществото, където (може би) ЛГБТ индивидите са с най-много права и позволяването на брак в повечето щати обективно е въпрос на време. Затова си мисля, че общите решения рядко реално решават моите проблеми и да, смятам, че си отстоявам правата, не се противопоставям на хетеро индивидите (и те са хора , всички сме хора и целта е всички да осъзнават това... поне докато не съществува опцията за трансгалактически пътувания).
aX Tuuu...

Брой мнения : 445

Писане by nebb on Нед 6 Фев 2011 - 0:47

аХ Тии, добре дошла, радвам се, че остана в дискусията след коментара по един от въпросите, и благодаря, че сподели мнението си!
Надявам се, че не съм погрешно разбрана - под "вие", "вас" и т.н. визирам виждането на всеки в качеството му на представител на група, среда, общност. Не търся представителна извадка, търся отговори, които може да ми даде някой с чувство за принадлежност към "общността" (semper_fi, още веднъж - много ти благодаря!!!). Всъщност, ако за теб "аз"
понякога или в някои отношения е "ние", може би ще ми кажеш какво според теб стои зад това - групата на лесбийките ли, цялата хомосексуална общност ли, изключваш ли някого и ако да, защо? Не знам дали това, което ще кажа е вярно, не съм запозната с цялата дейност около отстояване на правата и начин на живот, но под обединение съвсем не разбирам обединение в смисъла на агитките, на мнение съм, че именно ежедневното поведение на всеки, някакво отношение към собствените му проблеми (в смисъл - общите са и частни) и търпение към неразбирането на околните са с една идея по-напред за живота, който всички тук споделят, че искат. И според мен погледнато от този ъгъл, смятам че форума е принос. Но и голяма част от въпросите, които съм задала са провокирани от някои теми и коментарите по тях по време на престоя ми тук. Та как ти определяш "общността" - Л , ЛГБТ или Л+Г+Б+Т, има ли според теб негативизъм между различните групи? Всъщност - какво ти разбираш под хомонегативизъм?

P.S. С последния абзац за малко да ме вкараш в параноя
nebb

Писане by ???? on Съб 2 Юни 2012 - 22:06

TALYA написа:Честно казано,нямам проблем,защото много хора са зависими от мен..............................Интерестно е ,ако аз бях зависима?

Ако беше зависима от други хора щеше да направиш това,което повечето гейове правят-да се крият!
Както баба ти казва по-добре в на хората в устата,отколкото в краката им,а най-добре изобщо да не им се набиваш в очите,повечето хора са подли и нещо,което видят или чуят за някого така го изкарват дори сами си разкрасяват историите ,за да се хранят.
Вместо да ти помогнат, първо ще се опитат да те спънат или да се подиграят с теб,хората имат нужда от черна овца.
Човек трябва да се съобразява къде,какво,пред кого какво говори,защото не знаеш кой с кого се има и след време този,на когото си споделил нещо да го използва срещу теб,пък камоли на всеуслушание да кажеш,че имаш любовна връзка с жена,просто ще си подложен на постоянен тормоз и подигравки,и всички ще те мислят,че не си добре,животът е коварен.
Щастлива ли си с жената,която си,не ти е лесна,ами на кого е ?
Не си ти единствена всеки си има проблеми-кой гледа болен човек,на кого не му стигат парите,и се чуди как да свърже двата края,друг пък страда от несподелена любов или че е сам,трети пък си имат проблеми със здравето и така,никой не го иска,но се случва.

????
Гост

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото