Да пообсъдим бременноста 60+

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Предишната тема Следващата тема Go down

Да пообсъдим бременноста 60+

Писане by lira on Чет 13 Май 2010 - 23:07

Хоп-хоп, добър вечер! Интересно ми е да пообсъдим възгледите си относно нашумелия тези дни случай с 62-годишната жена, която роди близнаци (за нечелите http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2974551 ) !!! Как я мислите вие тази работа? Честно казано, колкото и да се опитвам да вникна в ситуацията, стигам до едно-краен егоизъм. Засега това, а след евентуално възникнал дебат ще се аргументираме...
lira

Брой мнения : 1098
Възраст : 35

Върнете се в началото Go down

Re: Да пообсъдим бременноста 60+

Писане by Doña Dyke on Чет 13 Май 2010 - 23:39

За да започне дебата както си ТРЕБЕ, ще попитам дали дискусията ще се води единствено около възрастта на жената и голямата статистическа вероятност да остави децата си сираци по-скоро от останалите майки. Щото, ако е само това, смятам, че има 5-6 аргумента как на някои деца (родени от 12-годишни или незнайни майки) им е още по-зле + да не говорим как можем да излезем и с обобщителната теория, че всяка бременност в хомосексуалните кръгове е също толкова егоистична (тъй като, видиш ли, децата също малко или много ще са по-различни, което ще ги накара да страдат, ще бъдат тормозени и прочие, и прочие).
Doña Dyke
Admin

Брой мнения : 1234
Местожителство : София

http://www.bgles.com

Писане by lira on Чет 13 Май 2010 - 23:54

никви ограничения, дискутираме квото си искаме, ако си искаме и така. възраст, пол и статистически вероятности, всичко, което би могло да има отношение.
lira

Писане by feet of clay on Пет 14 Май 2010 - 2:17

ми аз ще се пробвам
не е истина кви родители има и винаги ще има. аз лично все още се отърсвам от това, което моята "любяща ме" майка ми е причинила. и ако има родители /като кумата ми например/ - които могат и отглеждат здраво поколение - защо трябва да я осъждам?!?! защо е тая тъпа злоба у българина /и май у по-тъпия човечец/ - да осъжда нещо, за което няма капка информация?! някой знае ли каква е ситуацията при тая жена, каква е тя и прочие?!?! по тоя повод - и хората, които нямат идея що е то гей - могат да ни турят директно на кладите. една от причините да се присъединя към този сайт бе, че мога да разчитам на толерантни хора. аз не винаги съм била гей в съзнанието си - но винаги съм била толерантна към различните, защото съм знаела, че съм прекалено странна anyway. и това е оформило мирогледа ми, това спомогна и да приема връзка с жена и да се осъзная. трябва ли да плюя на това един вид просто защото има различни?!?! не искам да ми се вярва. може и да се изразявам прекалено ...огненно - ама това си мисля в момента и това искам да кажа сега...за утре ще мисля утре, хахаха
feet of clay

Брой мнения : 640
Възраст : 41

Писане by feet of clay on Пет 14 Май 2010 - 2:20

истинските хора се раждат в трудности - това бих казала за завършек
от опит го казвам...не че съм истински човек...yet да речем, хаха
feet of clay

Брой мнения : 640
Възраст : 41

Писане by lira on Пет 14 Май 2010 - 9:06

честно казано силно ме объркват, морално и емоционално, такива случки. поставяйки се на мястото на хората и проучвайки индивидуалните подробности във всеки един такъв случай, няма как да не разбереш човека и да не откриеш неговите причини. проблемът е доколко човек е достатъчно зрял, за да приеме като водещ, дори и за момент, чужд интерес и да се съобрази с него. и дори не знам дали в случая може да се говори за нетолерантност или възрастова дискриминация, правейки паралел с хомосексуални родители. принципно никой не знае какво би могло да му се случи и доколко ще може да се грижи за децата си и всякакви такива превратности. в случая, според мен, водещ би трябвало да бъде интересът на децата, а ми се струва, че това не е така. и наистина не знам как бихме могли да изобщо е да направим паралел с хомосексуалните родители, това че две неща са приети от обществото, или от част от него, като "ненормални" не ги прави еднакви. в случая говорим по-скоро за някакви морални човешки възгледи, а не за каузи.
lira

Писане by Doña Dyke on Пет 14 Май 2010 - 9:21

Ааааа... какво те навежда на мисълта, че интересът на децата няма да е защитен?
Doña Dyke
Admin

Писане by lira on Пет 14 Май 2010 - 9:36

ми най-малкото все още не е ясно дали едното ще оцелее, което, разбира се, се случва и в много други случаи. просто в дадената ситуация шансът да се случи е бил много по-голям
lira

Писане by EVI on Пет 14 Май 2010 - 9:55

Twisted Evil Аз се чудя друго нещо... защо не са й позволили на женицата да осинови детенце?! Какви са тия 'закони' наши?!?
EVI

Брой мнения : 1089
Местожителство : Северния полюс

Писане by aX Tuuu... on Пет 14 Май 2010 - 9:59

Хм, на мен не ми се иска да осъждам жената, дано да оцелеят малките, но като чета статията и вашите постове се замислям единствено, че на нас... ако отидем в клиника за оплождане и си съобщим ориентацията и наличието на партньорка... трябва да ни откажат по законови съображения. Много смазваща мисъл, НО, за да завържа с нещо свежо... ако или когато имаме деца, вероятността да са близнаци/тризнаци е особено голяма, което ме навежда на мисълта, че трябва да им организираме отборни състезания... тенис, белот... и синхронно плуване. Very Happy
aX Tuuu...

Брой мнения : 445

Писане by Doña Dyke on Пет 14 Май 2010 - 10:26

Не съм много наясно с in vitro-то и свързаните медицински рискове, поради което няма да се изказвам за самата процедура. Така, иначе за шанса значииии можем да заключим, че всички ние колкото по-одъртяваме, толкова по-егоистични ставаме. Щото тя природата очевидно е определила, че най-безопасната възраст, на която можем да имаме деца е колко? 20?23?Най-много 25. В този ред на мисли колко от вас имат деца? Това го казвам само като reality check, нали...

В първия си пост не случайно питах (макар и риторично) дали ще дискутираме жената само заради възрастта й, защото това е абсурдно според мен. Както казваш, lira, всеки случаи е толкова индивидуален, че няма как да почнем да хвърляме камъни само заради един единствен известен нам факт. Никой не знае какво е миналото на тази жена, а още по-малко какво ще е бъдещето й. Да, права си, сигурно рискът е по-голям при възрастните, но ако действително единственото неегоистично беше да правиш деца ако си здрав, млад и добре осигурен финансово, смея да твърдя, че човечеството отдавна щеше да е сведено до минимум.

Иначе паралела между този случай и хомосексуалните родители е приложим, тъй като и двете будят възмущение от типа "как може" и "ако зависеше от мен - никога" сред обществото. Не знам. Ще ми е интересно пък да чуя примерно мнението на възрастната майка за това дали на семейство лесбийки трябва да им е позволено да имат деца... храна за размисъл Wink
Doña Dyke
Admin

Писане by lira on Пет 14 Май 2010 - 11:12

мммм, ще се въздържа от коментар относно изкусителната идея за сведено до минимум човечество, която ми звучи като Утопия Smile
хахаха, сега ми хрумна, че може би има преплитане на няколко дискриминационни показателя. защо тази жена е сама до 62? може би и тя е от "наште" (не, че искам да пускам жълти новини, но идеята си заслужава размисъла). а и доколкото разбрах имала много деспотични родители и ги чакала да умрат, за да започне да се пробва за деца, т.е. може би не е стигнала до къминг аута си...храня се с размислите си
lira

Писане by Doña Dyke on Пет 14 Май 2010 - 12:23

Може би не трябва да си признавам, но и на мен ми хрумна тази "засищаща" мисъл (за нашите и вашите) Embarassed, но май не трябва да се ограничавам в менюто.

Всъщност исках да кажа, че такива морални въпроси - бол. Например, трябва ли да се забрани на момичета до 18/21 години да си слагат импланти, как се определя възрастта за сурогатното майчинство, случая с тази женица клета също влиза в бройката и т.н., и т.н.. Кой определя границите? Как се определят те? И най-важното - аз ли имам проблем или всички останали, които не мислят като мен Very Happy

Струва ми се, че подобни казуси трябва да се разглеждат на база индивидуален случай, за да бъде всичко възможно най-обективно. За съжаление повечето хора реагират първосигнално на такива шокиращи новини и присъдата винаги е сурова. Някакси мечтая, ако човечеството наистина бъде сведено до минимум, поне да останат хора, които имат желание да мислят в дълбочина. Коя е превъзходната степен на "утопия"?
Doña Dyke
Admin

Писане by lira on Пет 14 Май 2010 - 12:29

свръхутопия? а може и утопична утопия, което обаче би могло да се приеме като тавтология.

честно казано и мен този случай ме накара да се замисля и за имплантите и всякакви там морално нерешими въпроси и точно до тях опряхме (не в буквалния смисъл), говорейки си с една приятелка. далеч съм от мисълта и желанието да съдя някого и дори не си мисля, че задължително съм права, затова ми беше интересно да прочета и други мнения
lira

Писане by Doña Dyke on Пет 14 Май 2010 - 13:31

lira написа:далеч съм от мисълта и желанието да съдя някого

Разбира се, разбира се. Това не е първото желание на когото и да било. Откровенно казано и аз се замислих - главно върху себе си и въпросните мои лични граници за "може" и "не може". Все още не съм успяла да си отговоря на върпоса защо приемам избора на тази възрастна жена, но примерно ще се изкажа остро срещу всички малолетни девойки със силикон. Още трябва да поработя върху свободомислието си.

Neutral pig
Doña Dyke
Admin

Писане by lira on Пет 14 Май 2010 - 14:28

е, сега, ако си ръководена от субективни фактори и примерно харесваш по-възрастни жени, но не и силиконови гърди не се брои
lira

Писане by Doña Dyke on Пет 14 Май 2010 - 15:13

Муа-ха-ха... respect за аналитичното предположение. Ще помисля и ще споделя.
Doña Dyke
Admin

Писане by Авада on Пет 14 Май 2010 - 22:25

За мен, "геройнята", извършила този втори по рода си подвиг в света, всъщност осъзнавайки, решавайки и извършвайки избора си, несъзнателно или егоистично нежелано-съзнателно избира за още двама...Лично аз, не бих могла да одобря.
Първо, колкото и да е нелепо, бих казала: всъщност на абитюрентския им бал, мама тъкмо ще бъде навършила 78 (ако е жива, дай Боже), това е несериозното...Сериозно, за мен съзнанието и психиката на една такава късна родилка (конкретно тази късна родилка), определено не са благоприятни за бъдещото развитие на децата (визирайки настоящи и бъдещи семейни психико-физически мелодрами).
Авада

Брой мнения : 320

Писане by Doña Dyke on Пет 14 Май 2010 - 23:53

Извинявай, но не мога да се съглася. Възрастта според мен е най-малката пречка в този случай. Какво да кажем за всички деца, родени от болни, недоволни и липсващи родители? "Конкретно тази късна родилка" не я познавам и избягвам да се изказвам за същността, причините и уместността на избора й. Както обаче уточнихме в предишни постове, преценката е хубаво да се извършва на индивидуална база, при максимум познания за съответната личност, защото иначе е леко тесногръдо. Не знам дали да продължам да давам примери с родители, дискриминирани в същата степен, независимо дали те са възрастни, с различна сексуална ориентация, социален или здравен статус...
Doña Dyke
Admin

Писане by clarissa on Съб 15 Май 2010 - 0:49

Авада, разбирам какво имаш пред вид и съм съгласна с теб.
За момент оставям настрана широките си възгледи и голямото си сърце, в които се старая да намеря място за любов към всички и поглеждам КОНКРЕТНО И ПРАГМАТИЧНО-жена, която на 62 години се подлага на ин витро, би следвало да е наясно с рисковете, които бременността крие за нея и за плода.Фактите говорят достатъчно сами по себе си-бебетата се отглеждат в кувьоз, защото са недоносени (едното е с тегло 500 грама!).А са недоносени, защото майката е развила хипертония (колко учудващо), която по чисто медицински критерии изисква незабавно родоразрешение с единствена мотивация да бъде съхранен нейният живот.Не мога да не се гневя от това, че бебетата са още недоразвити и неспособни да живеят извън утробата на майката, но ние ги изкарваме, защото е трудно, видиш ли, да се предвиди, че инволюиращото и тяло не е в състояние да износи нормална бременност.Не искам да си помислям за огромните рискове, които кувьозът крие за тях, дано да стигнат до абитуриентския си бал здрави и зрящи...
В този смисъл-ако трябва да назова едно условие за успешното отглеждане на дете (дори само физическия му аспект), това е чувството за отговорност на родителя.В конкретния случай не долавям и следа от такова, още преди зачеването.Само желание за майчинство, няколко хиляди лева и неуместно червило за пред всички.
В заключение-след като Вселената позволява това да се случи, то вероятно е част от нейната необозрима (за мен) хармония...

clarissa

Брой мнения : 42

http://1001stoki.blogspot.com/

Писане by Chimaera Phantasma on Съб 15 Май 2010 - 0:56

Въпреки що годе твърдата си позиция, подхождам с лек уплах към тази тема, надявам се, че няма да ме заклеймите веднага като нетолерантна.
Но и аз колкото и да суча и да въртя (без да имам повече факти от изнесените в пресата), не мога и не мога да оправдая дори наполовина тази жена. Разбира се, подобно оправдание въобще не е и моя работа, има си законодатели, държавни органи, които определят подобни неща изхождайки първо от обща морална гледна точка и на теория съобразявайки се с обществената нагласа, която преобладава трайно в един сравнително не кратък период от време. ("Според българските закони ин витро с яйцеклетки на потенциалната майка може да се прави до 43-годишна възраст на жените. Подобна възрастова граница обаче няма за ин витро, когато се прилага имплантиране на донорска яйцеклетка."....дали не са изпуснали един параграф?)
Позволете ми обаче да изкажа лично мнение с уговорката, че не претендирам, че е универсална истина. Първо, сравнението на толерантността спрямо хомосексуалните и този конкретен случай ми се струва безпочвено на едно много важно ниво. Физическото и здравословното състояние на тези две деца. В близък и по-далечен план (по този повод - не знам дали сте гледали кадри от кувьоза на по-малкото момиченце, вижте ги). Възрастта хич не е малка пречка. Тази жена като лекар е напълно запозната с рисковете и статистиката, която е срещу нея. И тя избира да върви срешу течението. СЪЗНАТЕЛНО. Личен избор, да. При това напълно законен, пак - да. Да, и аз мога да си вървя по улицата и да ме блъсне кола, да. Да, има хиляди безотговорни, отвратителни родители. Да, за нищо няма гаранция в този живот, днес си тук, утре те няма, никой нищо не знае. Да, да и да. Ама не. Защото каквото и да си говорим от този избор зависи буквално! (искам пак да отбележа, че говоря най-вече за физически контекст, не психически, това няма нищо общо с това как другите деца се подиграват с "двете" майки или "дъртата" майка или каквото ще да е), та зависи буквално чужд живот, два, един от които е почти от другата страна. И ако съм слушала внимателно, основната причина за това е голямото желание, мечтата на въпросната майка. Е, аз твърдя, че нямаме право на такива желания и мечти когато от тях зависят толкова пряко чужди животи. Жената е напълно сама и е на 62 години, ще се пенсионира. Няма повече да спекулирам и да предлагам сценарии. Може и да има добър край тази история. Много ще се радвам статистиката да не надделее. Супер би било. Но сега хайде пак същия въпрос - с каква съвест може да изпълняваме такива свои желания? Не само тя, ние въобще.
Това е въпрос, не присъда. Добре е да има въпроси, помагат. И както споменах по-горе законите на една държава не са бетон и следват обществената нагласа, макар и по-забавено (много добре си го знаем), а на мен все още ми се струва, че проблемът е по-скоро законов. И не, не агитирам за масирана кампания за неговата промяна, а просто се опитвам да кажа, че дискусията не вреди.
Така че, чакам още мнения.

Chimaera Phantasma

Брой мнения : 73

Писане by Doña Dyke on Съб 15 Май 2010 - 9:42

Съгласна съм с вашите мнения за рисковете, за отговорността, за законите и прочие. В този смисъл много държа да отбележа, че не разглеждам случая на точно тази определена жена, а принципната ситуация. Моето лично мнение е, че ако една жена е доказано здрава (както физически, така и психически), не виждам пречки тя да забременее, независимо дали е на 22 или 62 г. Повтарям - въпросната жена изобщо не я познавам, поради което и не я дискутирам. Темата е "Да пообсъдим бременността 60+", което предполага малко по-широкия й обхват и общ поглед над нещата. Не знам дали точно тук не се разминаваме.

Разбирам всичките и аргументите ви за "с каква съвест", но искам да попитам каква част от хората според вас забременяват точно "по съвест" и какви "от желание/чувство"? Би било много сиво, ако децата се раждаха единствено заради първото и всички сме наясно, че, Слава Богу, това не е така в действителност.

Паралелът между децата на хомосексуални родители и децата на възрастни родители според мен е актуален, дори ако трябва да го погледнем изцяло от здравна гледна точка, върху която наблягате. Може физическото здраве на децата на хомосексуални родители да е застрашено в по-мака степен, но какво ще кажете за психическото им здраве в едно нетолерантно общество? Да не говорим и за останалите рискове, на които са изложени заради сексуалната ориентация на родителите си - говоря И за физически тормоз. Давам ви пример с хомосексуални хора за по-лесна идентификация. Според мен не е коректно от настоящата ни позиция да сочим с пръст и да говорим назидателно за ситуация, в която не сме изпадали ние или наши близки.

А доколко един подобен дебат може да е конструктивен, сигурно предстои да видим. Интересно ми е дали случаят ще разбуни още повече духове и дали държавата ще реши да се "намеси" със закон (или поправка?), определяйки възрастови грници за in vitro. Neutral
Doña Dyke
Admin

Писане by aX Tuuu... on Съб 15 Май 2010 - 11:13

Пфффффффф... това с възрастта е все по-ирелевантно след като раждане в 29-тата седмица е нещо, което може да се случи и на млада, и на толкова възрастна жена. Това кой до колко се е грижил за тялото си, как се поддържа преди да забременее и по време на бременност, какви генетични предразположености има и т.н. са все отежняващи вината обстоятелства, които толкова променят нещата, че не се знае кой прав и кой крив.

Има толкова млади жени, които не си правят и най-елементарните прегледи и изследвания като забременеят, а по време на бременността си пушат, пият и "вдигат" като за световно. Те, обаче, имат право да взимат решение за живота на детето си (независимо дали имат работа, образование или здравословни проблеми), понеже ЕГН-то показва 80-и-някоя-си... и не вярвам някога да има закон, който да ги спира.

А относно съвестта - мисля, че всеки я рабира и усеща много различно. Като питат циганчета, които раждат на по 12-14... "Е какво ще го правиш детето?", те си казват "Ми ще си го гледам, нали и досега съм гледала брат ми и сестра ми, а пък с мъжа ми се обичаме и той един ден ще си ме купи."

Всяка жена възприема майчинството различно. Ако попитаме какво мислите за това да си осиновите дете... някои ще са по-склонни от други, защото не им е самоцел да се реализират като майки, само ако детето е тяхно... и всеки си има причини. Ако осиновеното дете е генетично предразположено към нещо... трябва да обвиняваш гените на някой друг, ако нещо му се случи или пък да си толкова "ларж", за да не се замисляш за това. За някои жени да бъдат майки е определящо, за други е напълно ненужно. Някои постоянно се притесняват дали са добри майки и дали могат да осигурят най-доброто за децата си, а на други тази мисъл никога не им е минавала - при тях нещата просто се случват - я божа работа, я съдба.

Нямам заключение Embarassed, просто не мисля, че нещата са толкова ... прости Smile. Невинен/Виновен!
aX Tuuu...

Брой мнения : 445

Писане by Shelly on Нед 16 Май 2010 - 22:12

Като цяло аз не мога да съдя жената защото е направила личен избор, а правото ни на личен избор е едно от нещата, които уважавам най-много.
Да, съгласна съм, че този от неин личен избор зависят два живота, но пък ако тя не го беше направила, тези две бебета изобщо нямаше да се появят на бял свят. Как да съдя човек, който създава живот? Да, не се знае дали децата ще оцелеят и в какво здраве ще бъдат, но това може да са фигури, значими за бъдещето, които ще останат в историята и то не с това, че майка им е забременяла на 62.
От друга страна се противопоставям на вървенето срещу природата. В крайна сметка в природата си има граница на естествено забременяване и аз лично, не бих се осмелила да воювам с нея уповавайки се на съвременната медицина. Но тук навлизам в една друга тема, по която бих могла да споря сама със себе си цели часове, а няма смисъл.
Така че по въпроса все още съм so.... so
Shelly

Брой мнения : 1191
Местожителство : Пловдив

Писане by lira on Нед 16 Май 2010 - 23:30

хммм, първо искам да споделя, че съм изключително доволна от цялата дискусия! сега, принципно идеята май ми беше да пообсъдим конкретния случай, но нещо съм се изразила обобщаващо и ще си понасям последиците от прибързаното писане. започвам (и продължавам) с уговорката, че целта изобщо не е да се каже ЗА или ПРОТИВ, ВИНОВНА или НЕВИННА, ПРАВИЛНО или ГРЕШНО, просто толкова еднозначни отговори няма. затова е полезно и обогатяващо да се чуят и други мнения. конкретната жена-родилка е взела решението си и ние или който и да било друг не може да я съди, можем просто да споделим възгледи.
след като чух някъде, че това бил вторият в света подобен случай, ми стана интересно да попрочета малко повече по въпроса и се оказа, че НЕ Е. има няколко (малко над 10) подобни случая и дори 70 годишна жена била родила, дет се вика "въй". никой от случаите, за които прочетох, не е подобен на дадения, но това не означава нищо.
конкретно, в случая, ми е кофти за двете дечица, но има и много други дечица, за които би могло да ми е кофти. хайде да погледнем и от малко по-различен ъгъл относно дискриминацията и толерантността. тази жена е реализирала желанието си, въпреки възрастта си, благодарение на парите, които има. тогава, за да бъдем абсолютно толерантни, не би ли следвало да се борим за подобна възможност и за други самотни възрастни жени, които нямат тази финансова възможност? "пратете SMS с текст BEBE на 1515" или " нека баба стане мама, дари яйцеклетка!"... в случая става въпрос за пълнолетна, емоционално и интелектуално зряла жена, която дори помага на други хора, затова си мислех, че можеше и да е помислила за бебетата си.
нооо, от друга страна, сега ще се притеснявам по-малко, че "ми е време" да раждам, мога да си поживея и до 50, а после ще се отдам на децата.
lira

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото