Креативност?

Предишната тема Следващата тема Go down

Креативност?

Писане by Dragon Fly on Чет 8 Юни 2017 - 9:26

Здравейте, момичета ^^

От доста време не съм влизала във форума, но ето на, че пак нещо ме терзае и се обръщам към вас.

Случвало ли ви се е да загубите креативността си за дълъг период от време? Просто един ден думите, музиката, боите или там каквото използвате не ви достигат да се изразите. Или още по-лошия вариант - да се чувствате сякаш.. нямате какво повече да дадете. Интересно ми е как сте се преборили с това състояние (ако сте), как е започнало цялото нещо, колко дълго е било. А дори и да нямате отговорите на тези въпроси, все пак ще се радвам да чуя историите ви.
Dragon Fly

Брой мнения : 166
Местожителство : София

Върнете се в началото Go down

Re: Креативност?

Писане by Regina on Пон 12 Юни 2017 - 20:38

Случвало ми се е много пъти и по различен начин - ако става дума за творческо вдъхновение всяка съпротива срещу липсата му, е напълно и изцяло безсмислена. Отиде ли си - няма го - толкоз. Да седнеш да смучеш от пръсти, че да се почудиш как да се почешеш артистично - светът е пълен с хора, които правят точно това, оставяйки неща, които мъчат хартията, на която са изляти.

Да твориш е като да раждаш - там няма много мислене. Или има нещо да излиза, или няма. И като няма, колкото и да се напъва човек... няма да му хареса резултатът Smile А когато има - и да искаш, не можеш да го спреш: то е там и изисква своята глътка живот. И ти му я даваш. и това е всичко.

Защо е толкова важно да се себе/изразяваме, всъщност?.. И за кого?
Regina

Брой мнения : 273

Писане by velvet_touch on Пон 19 Юни 2017 - 0:18

При мен се случвало нещо по-различно - дълго време си мислех, че не мога да творя или че просто творческата ми енергия е блокирана по някаква причина. С времето реших да престана да се ядосвам за това и погледнах нещата от друга гледна точка - може всъщност просто аз да не съм виждала нещата, които създавам, а те през цялото време да са си били там. Случвало ми се е да имам цяла година, в която да мога да формулирам едно смислено изречение - имах тежък бърнаут, емоционален и умствен, и се оправих само с много почивка и неправне на нищо освен най-необходимото. За мен това беше пълен кошмар, защото смятам речта си за една силните ми страни и да говоря в стил "Ми сега, то такова... аз незнам, щото нали те нещата са еднииии, ама то пък, какво исках да кажа, ох не знам..." НО (capital letters intended) да се изразяваш с добре структурирани изречения, които имат висок смислов заряд, е присъщо на хората, които си живеят предимно в главата (каквато съм аз). Тези, които са по в емоционалния свят, вероятно говорят по-гореописания начин. Не съм го изследвала това в дълбини.
Но човек може да твори по много начини - да преработваш нещо, създадено от друг или да материализираш нечии идеи също са видове творчество.
Не знам до колко ще мога да съм ти от полза, но мога да ти нахвърлям няколко неща, които ми хрумват в момента. Ако дълго време си действала на няколко фронта с малко или без никаква почивка, организмът е влязъл в преразход на енергия и за да можеш да си я набавиш отново, е прекъснал временно връзката между теб и силата отгоре. Може да са ти се случили някакви неща, които са те натоварили или разстроили на емоционално ниво и да си блокирала в момента, т.е. като възможен резултат от това идва екзистенциалната депресия, която някои разбиратели смятат за най-лошия вид депресия. Има вероятност просто да навлизаш в нов етап от живота си, в който да се наложи да погледнеш нещата от друг ъгъл, да смениш фокуса и затова да трябва да ти се пренасочи енергията. Бих ти предложила да си видиш личната година коя ти е и да си провериш транзитите на планетите. При всички случаи, ако разгледаш ситуацията като източник на някакъв урок, мисля, че ще ти е по-лесно. Дай си почивка, не се коси, защото това задълбочава всеки проблем. Освободи се от съпротивата към липсата на творчески заряд в момента и се остави на течението. Много е вероятно тогава или да ти изскочи причината за сегашното състояние, или просто творческите ти сокове да потекат отново
bounce Не можах да се оправя нещо с цитирането, затова направо ще напиша две думи към Реджина. Питаш „Защо е толкова важно да се себе/изразяваме, всъщност?.. И за кого?“ – себеизразяването е себезаявяване, как ще те видят другите, ако не се себеизразяваш? Всичко, което правиш/не правиш е себеизразяване. Това е и начин да се свържем с другите. Надявам се правилно ти интерпретирам въпроса.
Тъй, след като се наложи да пренапиша половината пост, щото при опита да цитирам всичко написано изчезна, май все пак успях да реконструирам всичко
Smile
velvet_touch

Брой мнения : 32
Възраст : 28
Местожителство : Sofia

Писане by Regina on Пон 19 Юни 2017 - 23:46

Слънцето няма нужда от себезаявяване, нито себеизразяване - то просто е. И е там, с всичко което носи в себе си - па макар то да е просто един огнен ад с потенциал да създава и заличава условия за живот в зависимост от точката на отстояние. Слънцето, спрямо други звезди, е джудже - обаче дали на него му пука от това? Дали се чувства онеправдано от факта, че освен че е джудже, е изтикано в една затънтена системка в дълбоката провинция на една прилично неголяма галактика?..

I just don't think so!

Защо за нас е толкова важно да търсим удачната форма за съдържанието си - толкова важно, че в един момент изгубваме и съдържанието, в търсене на формата?

Последната промяна е направена от Regina на Пон 26 Юни 2017 - 0:12; мнението е било променяно общо 1 път
Regina

Писане by Two plus Three plus on Сря 21 Юни 2017 - 19:17

Какво е "Четирихилядният"?
Two plus Three plus

Брой мнения : 169
Възраст : 23

Писане by Regina on Сря 21 Юни 2017 - 19:54

One Plus Two Plus написа:Какво е "Четирихилядният"?

Заглавие на роман
Regina

Писане by velvet_touch on Пет 23 Юни 2017 - 2:08

Както всяко нещо, и това има най-малко две страни. Да, някои хора (повечето) се изразяват/себезявяват, защото търсят одобрение, но има и други, които са си свършили работата по себе си и в един момент искат да се свържат с други светове, да опознаят нови територии, да се дообогатят Wink Но, ако трябва да сме реалисти, едва ли има човек на планетата/в това измерение, който да е имунизиран от това съвсем никога да му пука от никого и нищо. Не мисля, че това е целта да сте сме тук...
Много хубаво парченце слово Smile
Хаха, за някои хора формата е ужасно важна и искат тя да е строго определена, други са по-флуидни и се променят, на трети не им пука особено. Така или иначе общо взето те я визитната картичка на всичко. Но за мен формата и съдържанието вървят ръка за ръка и се променят взаимно - количествените натрупвания водят до качествени изменения
velvet_touch

Брой мнения : 32
Възраст : 28
Местожителство : Sofia

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото