Ези или тура

Go down

Ези или тура

Писане by Елена on Пон 6 Юни 2016 - 22:45

Чудех се дали да не си направя малък експеримент и да пусна паралелно две теми, като проследя коя от двете би понесла повече критика/игнориране/отзиви. Да видя дали при някоя от тях бих получила „забележка от модератор“. Но се отказах. Прецених, че резултатът не би бил валиден, поради ред причини, които бих споделила само, ако някой се интересува..
Но, нека направим следното:
Давам ви две теми. И условието е следното. Имате право да отговаряте само на едната в един и същи пост. Да, знам, малко като за шизофреници ... Но пък този метод, ако изобщо има някакъв отзив.. би бил далеч по-ефективен, съответно - по-интересен като краен резултат.
И така. Беше ми изключително трудно да подбера теми, още по-трудно да ги обособя като нещо определено и еднозначно. Затова като чистокръвен лунатик (ако искате, дори в библейското значение на думата), просто ще нахвърлям мисли и с всеобщи усилия на всичките личности в главата ми, част от които с развитие на ментални отклонения в различна степен, ще сформираме две разграничаващи се теми, със съвсем различна насоченост.
1. Интересно ми е дали някой го вълнуват явления като: ефектът на пеперудата, дилемата на затворника, дилемата на таралежите, числата на Фибоначи, интерполация, екстраполация, прекогниция, квантово заплитане и всички подобни, за които може да се сети? Теория на вероятностите, Теория на хаоса ... математика, физика. Може просто да сподели подобно явление(теория), може да обясни или да направи съпоставка между няколко.. Лични предпочитания.
2. Или може да поговорим за жертви на дискриминация – полова, възрастова, на база сексуална ориентация, религиозни предпочитания и всичко определено от закона ИЛИ абстрактно, което влиза в тази категория, спрямо лични разбирания на коментиращата. Тук дори има доста подобни теми – За разликата във възрастта, Лесбийки Versus Бисексуални  и подобни. Каквото ви е на душата и сърцето... Ако желаете дори може да си говорим за „разбитото сърце“, изневярата..
Бих се радвала на изчерпателни отговори, но отчитам и възможността за никакви, така че просто ще си налея нещо освежаващо за пиене и ще размисля сама върху зададените теми. Втората изключително много ме затрудни .. е, не точно затрудни, по-скоро беше изпитание на волята ми, но реших да спазвам добрия тон.
Исках да включа допълнителни условия, но мисля, че звуча достатъчно откачено, та преценявайки риска .... е, може да добавите под коментарите си неща като: родна планета, 6 имена и предишни инкарнации за статистиката.. но да кажем – оставям това на вашите предпочитания и лична преценка. Нямам против да отговарям да въпроси – свързани с мнението ми или с изгубената ми жълта книжка (бтв, ако някоя случайно я е виждала – искам си я обратно!)
Е, да видим.
//Не мисля, че би било необходимо да се извинявам, ако се повтарям с вече съществуваща тема. В случай че има, най-вероятно акаунтът е на някоя от моите особи.
Елена

Брой мнения : 518
Местожителство : Центърът на света

Върнете се в началото Go down

Re: Ези или тура

Писане by Regina on Чет 9 Юни 2016 - 13:47

Ех, че откачено: като приток на свеж въздух в херметически затворено пространство - браво! Cool

Естествено, избирам си първата тема
Елена написа:
1. Интересно ми е дали някой го вълнуват явления като: ефектът на пеперудата, дилемата на затворника, дилемата на таралежите, числата на Фибоначи, интерполация, екстраполация, прекогниция, квантово заплитане и всички подобни, за които може да се сети? Теория на вероятностите, Теория на хаоса ... математика, физика. Може просто да сподели подобно явление(теория), може да обясни или да направи съпоставка между няколко.. Лични предпочитания.
Това са неща, които са вълнували обърканото ми съзнание още от преди да си давам съзнателно сметка за мъчителните му напъни за обработване и поставяне в рамки (бел. ред. осмисляне) на информацията, която винаги си е била вътре в него, от самото начало (производствения софтуер, така да се рече).
Преди години открих страстта си към квантовата физика. Винаги съм ненавиждала физиката - за мен тя беше онова, което се преподаваше в училище - скачени съдове, маси, тела, чудеса и други напълно неразбираеми, но затова пък съвсем ненужни (за мене си) отвлечени абстракции с примес на още по-неразбираеми и скучни математически уравнения.

Един прекрасен ден цяла една философско-физична теория ми се изля в главата  Very Happy - не че тогава се случи, просто тогава осъзнах, че я знам, разбирам, и че за мен е напълно и перфектно разбираема и логична: докато си седях на една маса, в една кухня, на гости, подпряла глава и прозявайки се по време на скучен разговор.

Бих се радвала да я споделя, но вече написах роман върху нея и би било много "непрофесионално" да изстрелям цялата история в един пост Very Happy Най-смешното е, че там и тогава, когато ме сполиташе тази идея, си мислех, че е нещо ново, нещо, което никога не е било разглеждано и дискутирано. Пък после се оказа, че основите ѝ съществуват от времето на Платон.  Very Happy Поне! И оттогава за мен възниква въпросът, всъщност, кога една идея е нова или собствена? Ако откриеш случайно сам колелото, без да знаеш, че то съществува, откривател ли си? Ако не, тогава какво точно е открил Колумб навремето?
И всъщност, има ли нещо такова като "откриване" или "научаване" въобще?

И всъщност, за кого и какво значение има всичко това - извън собственото его?
Regina

Брой мнения : 273

Писане by gotemperor on Чет 9 Юни 2016 - 16:43

Ще се хвана само за един въпрос от последния пост - какво е открил Колумб навремето?
Колумб е най-великия откривател на всички време, открил е картофите и в последствие ги е внесъл в Европа.
Ако го нямаше него сега тия теми щяхме да ги обсъждаме на гладно, вместо на пържени картофки с биричка...
gotemperor

Брой мнения : 163
Местожителство : София

Писане by gotemperor on Чет 9 Юни 2016 - 16:45

ПС - ще си кръстя котката Шрьодингер, а кучето - Роршах...
gotemperor

Писане by greenhouse on Чет 9 Юни 2016 - 18:25

Ясно е, че такова нещо като "откриване" или "научаване" не би могло да съществува, ако приемем, че всичко просто е, и, ако се съгласим с древното твърдение, че ученето е припомняне, тогава, за какви новини говорим въобще?
Струва ми се, че всичко има значение единствено и само за мен, когато открия случайно гърнето с жълтиците, което си е било заровено от векове някъде там, в задния ми двор, като разбира се, мога да споделя това удоволствие с някой близък, любим човек и то отново, за да нахраня винаги гладното си его.
greenhouse

Брой мнения : 468

Писане by greenhouse on Чет 9 Юни 2016 - 18:28

Някой да даде интерпретация на понятието информация?
greenhouse

Брой мнения : 468

Писане by Teor on Чет 9 Юни 2016 - 18:36

Ези - интересувам се от физика на вярата и свещена геометрия. Като сухи науки ги ненавиждам и двете от дете - и физиката, и математиката. Но погледнати като основа на сътворението са ме накарали да прочета всичката езотерика на света и всякаква литература в търсене на отговори, които в себе си не намирам.

Teor

Брой мнения : 215
Възраст : 40

Писане by Regina on Пет 10 Юни 2016 - 0:18

gotemperor написа:Ще се хвана само за един въпрос от последния пост - какво е открил Колумб навремето?
Колумб е най-великия откривател на всички време, открил е картофите и в последствие ги е внесъл в Европа.
Ако го нямаше него сега тия теми щяхме да ги обсъждаме на гладно, вместо на пържени картофки с биричка...

От друга страна, ако копелето не беше ходил където не му е работа, сега цели два континента нямаше да са изравнени със земята - заедно с огромната частот фауната и флората си и цялото си местно население, култура и цивилизация, на чието място да са възникнали копи-пейст мултиплицирани версии на три европейски държави.

Ако ги нямаше картофите по нашите ширини... може би - само може БИ в момента нямаше в момента да сме на етап самозадушаване в собствената си свръхраждаемост и пренаселение, огромна част от което, все така гладуващо, въпреки същите тези картофи. И домати...
Може би стотици хиляди животински видове и гори щяха да са все още не напълно опропастени, може би една огромна част от Тихия океан щеше да става за нещо друго, освен за световно сметище. Може би нямаше да има и две световни войни. Или пък те щяха да се развият по-другояче.

Монетата винаги има и обратна страна. Разместването само на едно кубче от историята пренарежда целия пасианс по начин, по който никой не би могъл да си представи крайния резултат...
Regina

Писане by carol_aird on Пет 10 Юни 2016 - 4:12

Здрасти,
Не знам дали схванах идеята твърде добре, а и много ми се спи, но видях математика и погледът ми светна : D
Аз обичам математиката. Толкова е красива и вдъхновяваща, енергизираща дори. Не ми е интересна висшата математика, защото задълбава прекалено дълбоко в теоретични и абстрактни неща, нито за сухата училищна математика, защо е просто скучна и еднообразна, а за тази, която те кара да мислиш, да погледнеш нещата под различен ъгъл, да вкараш логика.

Ако сбъркаш някоя цифра някъде в началото, със сигурност крайният резултат ще е съвсем различен, но ако логиката ти на решаване и пътят за достигане до отговора са верни, нещата не са толкова страшни, важно е правилното мислене, а не техническите грешки по пътя.

Това дали може да бъде съпоставено с картофите? : )
carol_aird

Брой мнения : 13

Писане by gotemperor on Съб 11 Юни 2016 - 2:25

Regina написа:
От друга страна, ако копелето не беше ходил където не му е работа, сега цели два континента нямаше да са изравнени със земята - заедно с огромната частот фауната и флората си и цялото си местно население, култура и цивилизация, на чието място да са възникнали копи-пейст мултиплицирани версии на три европейски държави.

Ако ги нямаше картофите по нашите ширини... може би - само може БИ в момента нямаше в момента да сме на етап самозадушаване в собствената си свръхраждаемост и пренаселение, огромна част от което, все така гладуващо, въпреки същите тези картофи. И домати...
Може би стотици хиляди животински видове и гори щяха да са все още не напълно опропастени, може би една огромна част от Тихия океан щеше да става за нещо друго, освен за световно сметище. Може би нямаше да има и две световни войни. Или пък те щяха да се развият по-другояче.

Монетата винаги има и обратна страна. Разместването само на едно кубче от историята пренарежда целия пасианс по начин, по който никой не би могъл да си представи крайния резултат...

А може би човечеството щеше да намери друг начин да причини всичко изброено Wink
Препоръчвам ти разказа "Ами Ако" на Азимов (между другото предполага се, че жена му е истинския писател и е публикувала под неговото име).
Пък и всичко изброено си заслужава - в името на пържените картофки!
gotemperor

Писане by Regina on Съб 11 Юни 2016 - 11:35

gotemperor написа:
Пък и всичко изброено си заслужава - в името на пържените картофки!
Това е твърда позиция Very Happy
Regina

Писане by gotemperor on Съб 11 Юни 2016 - 15:29

Ми така де, кораловите рифове не вървят с биричка, нали?
Същито важи и за колелото, следователно - пържените картофки са най-великото изобретение на човечеството.
А сега по темата без спам - който има мерак мога да му дам една приятна логическа задачка, за да си премери силите с малко математика и логика (математиката изисква да можеш да смяташ до 3).
gotemperor

Писане by mimok on Чет 16 Юни 2016 - 12:02

Няма нужда да смяташ и стига да я разбираш по начина на мислене, ако Колумб не е мислил абстрактно ,то ние няма да знаем нищо за света и картофките, които си вървят много добре с биричката.
ДА ЖИВЕЯТ ПЪРЖЕНИТЕ КАРТОФИ И БИРИТЕ
mimok

Брой мнения : 265

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Върнете се в началото