Ужасяващо разкритие

Go down

Ужасяващо разкритие

Писане by БлатнаФея on Пет 22 Май 2015 - 0:22

...което е и политически некоректно, не просто "ужасяващо". Ама... писна ми от хетеросексуалност. Навсякъде. Навсякъде, навсякъде, навсякъде. Накъдето и да се обърнеш. Пуснеш си телевизора и хоп - дори във филм, от който не би очаквал романтичен супплот - хетеро двойка изживява драматично любовта си. Във всеки един филм, навсякъде, всеки час, по всяко време - хетеро двойки. И тук-таме някоя шармантна дама, заиграваща се с друга такава - за разкош. След което историята е забравена. В нито един, нито един от най-гледаните сериали в момента, няма хомосексуална връзка между жени. "Игра на тронове", "Как се запознах с майка ви", "Теория за големия взрив"... няма. А това са едни от най-гледаните в последните години според класациите. Същото се отнася и за филмите тип конвейерно производство - сещам се за една-единствена "лековата" романтична комедия, в която основната романтична връзка е между жени. Не че романтичните комедии са върха на признанието, но са (на) върха на комерсиалното - това, което се предлага на всички и се "консумира" от голяма част от хората. Вече дори феминизъм се вкарва в романтичните комедии, но гей двойка в основната сюжетна линия - не.
Отиваш на кино - хетеро двойки в залата, хетеро двойки на екрана. Пускаш си сериал вкъщи - всички са хетеро. Излизаш навън - хетеро двойки се натискат. Говориш си с някого - сто процента хетеро. Знам, че е глупаво да се дразня, но по дяволите, искам да виждам и себе си някъде. Липсата на репрезентация е липса на легитимиране, което само по себе си е вид отхвърляне. Искам мейнстрийм истории, в които "нас" ни има и даже такива, които се отнасят само за "нас". Знам, че е неудобно да го казвам, но понякога съм адски уморена от хетеросексуални хора. Колкото и да са разбиращи, колкото и да са приемащи и готини... писнало ми е да се чувствам различна. И това да се подчертава непрекъснато от мейнстрийм културата.
Не харесвах "Ел връзки" и сега още повече ме дразни, но това поне е сериал, който се отнася до "нас". Липсва ми нещо такова. Не една-две героини в някои по-забутани филми или сериали, а нещо по-очевидно, по-достъпно за широката аудитория.
И после хетеросексуалните говорят за "парадиране". Направо се задушавам от хетеросексуалност накъдето и да се обърна.
БлатнаФея

Брой мнения : 580

Върнете се в началото Go down

Re: Ужасяващо разкритие

Писане by No one cares on Пет 22 Май 2015 - 0:46

Много интересно. Първо, не съм съгласна, че никъде не се споменават гей двойките - във всички сериали, които гледам момента, има поне по една гей двойка. Второ, защо това да е критерий и защо толкова те дразни, че света не се върти около различната сексуална ориентация? Има много по-интересни неща за хората от това с кого си лягат. Трето, защо дискриминираш хетеросексуалните? Нали не трябва да се съди за хората по нещо толкова повърхностно и всички сме равни, независимо от какъв пол е човекът до нас. Смятам, че вземаш прекалено навътре нещата и имаш сериозни проблеми с това, че си "различна", та толкова искаш темата да се приеме естествено и да се говори за нея. Не казвам тези неща с цел да те засегна, просто не си трови нервите с глупости. Take it easy и бъди толерантна към света, ако искаш той да е толерантен към теб. Smile)
No one cares

Брой мнения : 99
Възраст : 24
Местожителство : София

Писане by semper_fi on Пет 22 Май 2015 - 11:20

Еми скъпи девойки, ние сме едва 10 % от населението. Нормално е да присъстваме в "мейнстрийма" със същия процент репрезантативност Wink
Иначе понякога омръзва, да, съгласна съм. И на мен ми омръзва Very Happy Колкото и да няма значение с кого си лягаш, ми ... има. Формира друг начин на възприемане на света. Не знам как, разбирам, че не е правилно, но е факт.

Аз имам друг проблем обаче, вече не излизат филми, които стават за хора с IQ над 80, камо ли за хора минали началния стадий на пуберитета (демек над 13 годишни). Ама какво да се прави, масова публика ... масови изисквания ... хората искат игри - на тронове, на глада, на не знам си какво....

И No one cares е права, последните 5-6 годни се появиха доста хомосексуални персонажи. И в Modern Family, и в Greys's Anatomy (изключително популярни, далеч не забутани сериали) има гей връзки, не само като "закачка", а представени наравно с хетеросексуалните. Ако си спомням правилно дори в "Имало едно време" имало нещо такова, но не мога да твърдя със сигурност, защото все пак този сериал е за публика 12-16 годишни, пък нали съм от по-дъртичките, та не съм го гледала  Embarassed
Не говоря за по-тематични проекти като The fosters, всичките видове оранжево и т.н. и т.н.

Ако искаш да си говориш с повече гей хора, просто излизай на гей френдли места. Вече има тооооолкова много заведения и събития, че не мога да си спомня кога за последно съм била на хетеро таковаRolling Eyes

И още един tip- следващият път вместо да ходите на кино, отидете на някоя хубава модерна постановка или изложба. Там с лопата да ни ринеш Wink
semper_fi

Брой мнения : 1359
Възраст : 33

Писане by lunrog on Пет 22 Май 2015 - 15:19

Без да се заяждам искам да вметна, че това за сериалите са пълни глупости.
Първият сериал, в който има гей персонаж и за който се сещам е Спешно отделение - 1994г.
След него идва Зина принцесата войн - 1995г, там нещата са спорни, но любовта между жени я има, дори и платонична.
Оридж Каунти - 2003г, забравихте ли за Оливия Уайлд и Миша Бартън?
The L word - 2004г, ебахти това го въртяха сигурно 10 години по телевизията.
Имаше някакъв стар - една мацка и най - добрия й приятел(гей) живееха заедно. Известен е, но не му помня името.
От там нататък в почти всеки един сериал има гей присъствие. Мога да ви изброя много такива сериали.
Анатомията на Грей - 2005г, не мисля, че е незнаен сериал. Това е най - добрият медицински сериал след Спешно отделение. Не може да кажете, че сериала е незнаен, при положение, че тече вече 11 години. Да, в imdb рейтинга му не е много голям, но това не значи нищо.
Pretty little liars, Lost girl, Person of interest, The fosters, South of nowhere, Faking it, Orphan black, The fall - там само дето не стана "заварката", Modern family, Orange is the new black, Rookie blue, Boardwalk empire, Penny Dreafull - там е малко неясно, но пак има гей нюанси, Black sails, DaVinci's demons, How to get away with murder, Transparent - не е гей, но е на lgbt тематика, Glee, Chicago fire, Witches of East End, The 100, The honourable woman, Lip service, Skins.
Не съм изгледала всички сериали на света, но за тия мога да се сетя одма.
При мен е обратното - писна ми да вкарват тъпи и плоски гей персонажи във всеки един сериал, за да си вдигнат рейтинга.
По - добре да няма гей герой, отколкото да е сложен там само, за да разкраси нещо.
Искам гей герой, който да е замислен добре и да бъде развит добре!

lunrog

Брой мнения : 122
Възраст : 26
Местожителство : Варна

Писане by Flauen on Пет 22 Май 2015 - 17:15

Здравей! Както вече се спомена, има множество сериали и филми и бавно и постепенно става все по-разпространено, тъй като пада табуто за тези неща и все повече хора поне се интересуват, ако не идентифицират с това или "не им пречи" да го виждат из медиите. Освен традиционната медия като телевизия и радио, има огромен поток от информация из интернет и YouTube като отделни мини-сериали, дневници, влогове, автономни проекти на гей тематика и т.н. Това, че все още го няма по БТВ, не означава, че не съществува. Както и едва ли някога ще се появи чисто лесбийски филм по кината, но винаги можеш ти да си го изтеглиш и да си изградиш твое сигурно мехурче.

Относно филмите и медиите - мога да ти кажа, ако е изобщо някакво успокоение, че и на хетеро хората им е писнало да виждат бозав романтичен субплот в криминални/страшни или каквито и да било освен романтични филми. Да, до голяма степен може би поддържа интереса, но е имало много филми, в които това да се завърже някакъв романс е било крайно не на място.

За приятелите - просто трябва да си намериш хора от твоята "порода", за да има с кого да споделяш, когато ти кипне. И в това да ти кипва няма нищо нередно, защото не е стандарта и защото много хора все още се крият или поне не са крайно очевидни. По същия начин аз реагирам, когато навсякъде около мен всички говорят за вечна любов и брак като лек за всяка болка, в което аз не вярвам.

Пожелавам ти спокойствие Smile

П.С.: Денерис от GoT е бисексуална (и далеч не само тя има подобни наклонности от персонажите).
Flauen

Брой мнения : 2
Възраст : 28

Писане by БлатнаФея on Пет 22 Май 2015 - 20:11

Първо, не дискриминирам хетеросексуалните, нито съм тръгнала да се моля за спасението на душите им, нито искам да им отнема основни граждански права, нито страня от тях. Обичайно аз съм в същото чийрфул настроение "Любовта е любов!!! Много щастие и брокат за всички!" - но има моменти, в които и аз изтрещявам.
Като си говорим за репрезентация, lunrog много добре обобщи проблема: "Искам гей герой, който да е замислен добре и да бъде развит добре!" Проблемът не е, че съвсем ни няма. Проблемът е, че "нашите" персонажи, дори и в популярен сериал, са много по-често изтласкани в периферията, зле развити, антипатични, със скучна сюжетна линия или просто поставени в тъп сам по себе си сериал. Има тук-таме силни гей персонажи, но те са далеч под десетте процента. А жените такива са още по-малко. Силните женски персонажи по принцип са по-малко на фона на мъжките, но това е отделна тема.
Ако любовта си е любов, защо няма водещ гей персонаж във филм или сериал, който не е таргетнат специално за гей аудитория. Някоя от вас каза, че това, че не е по БТВ, не значи, че няма репрезентация. Да, но това, че не е по БТВ значи толкова много други неща.
Знам, непрекъснато излизат проекти с гей насоченост. Но повечето от тях са толкова "инди" и толкова далеч от очите на масовия зрител, че направо е смешно. За каква толерантност всъщност можем да си говорим, докато една романтична комедия например с хетеро двойка е насочена към всички и се очаква, че всеки ще може да се идентифицира с главните герои, защото "любовта е любов" - в същото време обаче, ако главните герои във филма са хомосексуални, това е филм с гей насоченост, защото това е "гей" любов, тоест от средностатистическия хетеросексуален зрител не се очаква да се идентифицира с гей персонажите - в този случай явно не важи "любовта е любов".
И докато мога да подбирам какво гледам, с кого общувам и как/къде си прекарвам времето, то не мога да пропусна покрай погледа си нещата, на които попадам и които малко по малко ми създават негативно впечатление. Факт е, че връзките между две жени *не* са поставени на равна нога с тези между мъж и жена - видно е и в репрезентацията. Има гей двойки по телевизията, да, но въпросът е и в качеството. Не е като да не съм търсила и гледала филми и сериали с гей двойки, но повечето просто не са добре направени. Откъм третиране. Равно третиране. Защото както и да го извъртим, ние не получаваме същото, което получават хетеро двойките. Някой много добре спомена Глий - на фона на всички хетеро двойки, колко пъти сме видели романтичен момент между Сантана и Бритни? Колко пъти са се целунали? Колко пъти са се държали наистина като двойка? В последния сезон май се и ожениха, но това нищо друго не казва, освен "Вижте ни колко сме гей френдли, ето има сватба! Като компенсация за това, че тази гей двойка не получава същото отношение и екранно време като хетеросексуалните такива."

*Колкото до Денерис - не съм разбрала, значи явно е в книгите, които не съм чела.
БлатнаФея

Писане by Amanita on Пет 22 Май 2015 - 21:05

ужасяващо разкритие, шок, бомба, скандал!!1!11??@@22
пийте ги редовно тия хапчета мили момичета
Amanita

Брой мнения : 40
Възраст : 34
Местожителство : Бургас

Писане by Гост on Пет 22 Май 2015 - 21:30

Абе и аз помислих , че апокалипсис се задава Wink

Гост
Гост

Писане by . on Пет 22 Май 2015 - 22:13

Ирония му се вика.
.

Брой мнения : 120

Писане by Regina on Пет 22 Май 2015 - 22:16

БлатнаФея написа:Направо се задушавам от хетеросексуалност накъдето и да се обърна.

Познато...в някакъв момент ще спре да ти прави впечатление. Ще си позволя едно малко отклонение - все към същата тема.

Това момче, освен че е много забавен, дава доста добра перспектива върху проблема: той е дете на южноафриканско семейство от цветнокожа майка и бял баща, опитващи се да крият в тайна семейството си и гледат детето си по време на апартейда в Южна Африка. Шокиращо беше да си дам сметка, че мъж и жена е трябвало да се държат като непознати с детето си когато са на улицата. Да ходят по различни тротоари. За да не заподозре някой, че черна жена и бял мъж имат дете! И това се разиграва във времето когато, ако не ти, то поне аз съм била дете.

Та, хетеро, хомо...все повече се убеждавам, че не това е голямата пукнатина между едните и другите видове сапиенси. Разликата е културна и винаги опира основно до това.

ЛГБТ сюжетите навлизат в културата - бавно, но сигурно. По думи на наш кино критик от преди около 5 години, "На Берлинале вече не можеш да гледаш филм без да става дума за хомосексуалИСТИ. И не можеш да си позволиш да си отвориш устата да кажеш нещо, различно от приемливото за гей-мафията".

А, сега, де! Very Happy
Всеки си е прав за себе си, защото вижда нещата откъм собствената си камбанария. Аз все пак се радвам на тенденцията във филмите на Дисни, която идва леко, ненатрапливо и дискретно, но съвсем осезаемо: "Brave", "Frozen", "Maleficent"...Радвам се, защото Дисни е сред много силните influencer-и за деца по света. И макар линията, която прокарва, да не е с открито гей насоченост, децата, които сега гледат Дисни, евентуално ще имат шанс да изградят малко по-различна представа и имат по-широк поглед върху човешките взаимоотношения и ценностите в тях. Различна от "Рицаря на бял кон" и театралната целувка на финалната сцена.

А това значи много, не е даже първата крачка. Това е резултатът от много усилия и много търпение по един път, който, за да бъде извървян, трябват още поне 100 поколения по толкова.
Regina

Брой мнения : 273

Писане by BA BI on Пет 22 Май 2015 - 23:18

Пусни си някоя проповед, ще чуеш думите "гей и лесбийка" поне 15 пъти Very Happy
BA BI

Брой мнения : 46
Възраст : 21
Местожителство : Burgas

Писане by БлатнаФея on Сря 27 Май 2015 - 20:42

http://itspronouncedmetrosexual.com/2012/01/29-examples-of-heterosexual-privilege/

И после "любовта си е любов"... да, но отношението е различно. И, Реджина, разбира се, че разликата е културна. Не става въпрос само за това, че няма достатъчно гей персонажи, става въпрос и за манталитета - на хетеросексуалните такива.
Не знам, може би цяла "хетеросексуална концепция" само за мен е отблъскваща... или може би съм станала по-непримирима. Но колкото повече излизам от матрицата, толкова повече имам нужда да виждам хора, които също са излезли - не само сред обкръжението си, но и в културната среда.
БлатнаФея

Писане by lira on Сря 27 Май 2015 - 21:16

Добър вечер, Блатна, съфорумки. Ще се опитам да не навлизам в прекалено много детайли от темата. Като начало, интересно е, че забелязваш хетеросексуалност навсякъде, аз пък имам обратния проблем - забелязвам хомосексуалност навсякъде, не знам дали е редно да го наречем точно проблем, но на моменти ми е леко плашещо. Ако съм сама, разни недискретни лесбийки ме заглеждат, или аз тях; ако не съм сама - още по-лошо заглеждат момичето, с което съм (което ме вбесява); ако пък съм с мъж - заглеждат мъжа, а после осъдително мен, изобщо ситуацията е изключително напрягаща! За сериалите - не знам, като една уважаваща себе си лесбийка, не гледам телевизия, освен публично признатото ми гледане на Картуун Нетуърк, но и там има доста гей персонажи...НО, много странно ми става от един факт, а именно, че излизайки от матрицата, прилагаш факти, които важат изключително и само в гореупоменатата матрица?!? Няма да давам сугестични съвети, защото ме карат да звуча стара, а и смятам, че е хубаво всеки сам да стигне до своята истина. ОМ!
lira

Брой мнения : 1098
Възраст : 35

Писане by БлатнаФея on Сря 27 Май 2015 - 22:08

lira написа: излизайки от матрицата, прилагаш факти, които важат изключително и само в гореупоменатата матрица?!?

Би ли доразвила тезата си?
БлатнаФея

Писане by lira on Чет 28 Май 2015 - 8:20

Разбира се, накратко. Да започнем от там, че сериалите като цяло са си част от т.нар. матрица, за телевизията да не говорим, но приемаме, че примерно ги гледаш онлайн. Отделно, поне 20 от 30те точки, изброени в по-горния ти пост, са си яко проявления на социалните норми и отново на МАТРИЦАТА! Т.е. ти не искаш да си част от матрицата, но не ти харесва, че се чувстваш отхвърлена от същата тази матрица (малко поповторих МАТРИЦА). И всичко това го казвам не, за да започваме някаква дискусия, в която да си доказваме кой колко е прав, или не, а само и единствено с желанието да се замислиш малко повече и да намериш своя духовен баланс и щастие.

Слънчев и усмихнат ден!
lira

Брой мнения : 1098
Възраст : 35

Писане by new profile on Чет 28 Май 2015 - 16:28

След като матрица са скелетът и рамките на обществото, а ти неизбежно се движиш в него, няма как да си извън нея. Ако излезеш изцяло, къде точно ще се озовеш? Повечето личности, които са оригинални, нестандартни изваждат от общодостъпния си "профил" отделни свои идеи, действия - отделят ги на лично ниво или ги пренасят там, където ще бъдат разбрани ...
Матрицата е даденост (освен ако не сме избягали от многолюдната градската цивилизация), така че, ако вариантът затворен кръг от споделящи не те устройва - включваш се в опитите да се промени матрицата според разбиранията си и толкова активно, колкото избереш.
Видими са днес революционните и масови действия, но събитие на промяна се случва след дълго време, бавно като еволюцията :-)
new profile

Брой мнения : 36

Писане by Regina on Чет 28 Май 2015 - 21:23

new profile написа:След като матрица са скелетът и рамките на обществото, а ти неизбежно се движиш в него, няма как да си извън нея. Ако излезеш изцяло, къде точно ще се озовеш?

Матрицата не е скелетът, нито рамката (поне не в ОНЗИ метафоричен смисъл). Матрицата е заместител на реалността. Т.е. тя не е скелет и рамка на нищо друго, освен сама на себе си.

Ако излезеш от него/нея къде ще се озовеш - е много добър въпрос и много плашещ.
Крайната цел, ако наистина си се запътил за къмту ИЗВЪН, обикновено е обратно към себе си. Защото винаги там са винаги всички проблеми, както и всички решения за тях.

А също така и за промяната, за която иде реч. Защото, матрица или реалност, заобикалящата среда, като цяло, може да бъде променена само по един-единствен начин. Чрез промяна в нейните части. Затова единственото, което реално можем ние да променим - това е въпросното себе си. И това е един толкова дълъг процес, за който цял живот наистина не стига.

... все пак, нямаше как да не споделя тематично Поздравче Wink
Regina

Брой мнения : 273

Писане by new profile on Пет 29 Май 2015 - 8:26

Е, да, ако променяш матрица, с това създаваш нова :-)
new profile

Брой мнения : 36

Писане by lunrog on Пет 29 Май 2015 - 13:12

ОМГ!

lunrog

Брой мнения : 122
Възраст : 26
Местожителство : Варна

Писане by БлатнаФея on Пет 29 Май 2015 - 20:32

Обществено създадените параметри на "приемливо" живеене *са* вид "матрица", ако приемем, че има реалност, от една страна, и изкривена или алтернативна реалност, от друга. Неприемайки обаче идеята за една монолитна и непроменлива Истина, под матрица визирах не самите устои на обществото, защото, разбира се, всяка група от индивиди има определени "гайдлайни" от типа на "не убивай, не кради, като цяло не бъди целенасочено тегав с другите" и т.н. прекрасни насоки за социално поведение. Да, трябва да има някакви регламенти. Но матрица за мен е по-скоро този тип мислене, че има само един валиден "правилник", по който да живееш, само един смислен начин, извън който всичко е съществуващо/възможно, но не и приемливо и заслужаващо уважение. И в този случай поп културата има огромна роля, защото тя съответно би могла да предостави и друг "модел" по начин, който недвусмислено показва, че този модел е ценностно равен на другия. А тя има силата да го направи, именно защото е поп култура и достига до изключително голям брой хора, които са склонни при дадени обстоятелства да възприемат подсказаното им съобщение.
Тук вече идва и другият момент: самият факт, че дадено нещо е популярно и е част от поп културата, не го прави малоценно или лесно пренебрежимо от интелектуално аристократични създания ( Wink ). И така и така си говорим за матрици, филмът "Матрицата" 1) е доста популярен/"асимилиран" от поп културата, 2) накара голям брой хора да поставят под въпрос истинността на света, в който (си мислят, че) живеят, а мен лично ме доведе до хистеричен солипсизъм (но менталната нестабилност на БлатнаФея не е предмет на дискусията). Та, постмодернизъм. Има множество "матрици" или множество "истини", "верни пътища/начини", зависи как избереш да го погледнеш, но това, което се опитвам да прокарам като идея е, че в целия този релативизъм все пак трябва да има нещо стабилно и "ръководещо" и това е зачитането на другия и приемането на неговия живот (и начин на живот) като абсолютно и безпрекословно равен на твоя във всяко отношение. И именно това е, което не се случва.
БлатнаФея

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Върнете се в началото