Карма, суеверия, предопределеност и съдба

Go down

Карма, суеверия, предопределеност и съдба

Писане by Raindance Maggie on Пон 13 Яну 2014 - 2:10

Здравейте, мили дами.

Много ще ви бъда благодарна, ако в рамките на следващите ден-два споделите с мен мнението си за кармата, суеверията, предопределеността, съдбата, уроките, леенето на куршум, etc, etc. Вярвате ли в тях (и ако да- в кои от изброените явления), какво е отношението ви към тях, какво, според вас, представляват? Използвате ли изрази като "живот и здраве" и "ако е писано", "така било писано"? Как гледате на поговорки тип "ако ти е писано да се обесиш, няма да се удавиш"? А религиозни ли сте? Чукате ли на дърво? Носите ли червено конче на китката? Бихте ли отишли на врачка?

Ако може, споменете и възрастта си, както и с какво се занимавате.

Отговорите ви ще ми бъдат от изключителна полза при изготвянето на една курсова работа. Ако искате пък, после ще споделям резултати и наблюдения ^^

p.s. Извинявам се за хаотичността на поста си, отдайте го на късния час, в който пиша, тъй като не знам кога отново ще имам възможност да се допитам до вас.

Благодаря!
Raindance Maggie

Брой мнения : 37

Върнете се в началото Go down

Re: Карма, суеверия, предопределеност и съдба

Писане by . on Пон 13 Яну 2014 - 16:00

Не съм суеверна. Вярвам в баланса (всеки ще получи това, което е заслужил) и в ефекта на пеперудата. Нещата, които се случва в живота са нанизани събития. Изборите, които правим изменят хода и посоката на живота ни. Вярвам в силата на думите и уроките. Не съм религиозна, вярвам ... но имам чувството, че вярата ми се събужда, когато имам емоционалната нужда.
.

Брой мнения : 120

Писане by :):):) on Пон 13 Яну 2014 - 16:54

ЗдравейSmile Не съм религиозна - предполагам, че когато човек не е израснал в подобна среда, е по-трудно, но не и невъзможно, да изгради за себе си устойчива вяра в нещо.
Древногръцската предопределеност в стил "както е писано" ми звучи като бягане от отговорност, липса на амбиция и пасивно отношение към животаSmile
За силата на думите и мислите - май има нещо вярно, но материята ми е доста непозната. За себе си съм забелязала, че щом не харесам някоя вещ или имам негативно отношение към нея, тя се чупи винаги (без моя помощ). Случвало ми се е да си мисля за определен човек и той/тя да се появи, но може да са случайности.
Врачка - не, както и изхвърлих всичките си "носещи късмет" талисмани преди много години.
Карма май има - на всеки, който ме е прецаквал жестоко, после му се случва нещо лошо и аз се надявам, че това е справедливо наказаниеSmile
Предполагам, че вярата и определени ритуали се проявяват при хора, които по принцип не могат да бъдат описани като вярващи в ежедневието си, в моменти, когато се чувстват безсилни. Моят кратък флирт с тези неща ми показа, че не действат, а аз продължих да разчитам само на себе си.
Иначе наблюденията ми за България са, че повечето хора, които се занимават с врачки, камъчета и талисмани, обикновено са или ниско образовани, или много закъсали, често здравословно. Случайте на религиозни и образовани хора, които имат висок стандарт на живот и сравнително стабилни етични принципи, са малко, но пък може и аз да не съм имала късмета Winkда ги срещна и да ми повлияят положителноSmile
На 25 съм, занимавам се с политологияSmile
:):):)

Брой мнения : 57

Писане by Ihina on Пон 13 Яну 2014 - 21:22

Ми хайде и аз...

На 32, работя скучна работа, по образование съм филолог...

Ще се опитам да си структурирам някак си отговора си, че и аз на моменти доста разхвърляно пиша Embarassed

Не съм последовател на определена регилия, така че в тесният смисъл на думата, не съм религиозна. Най-близко по духовност ми е вещерското течение - Уика. Два от основните принципи в уика са "прави каквото искаш, без да вредиш" и "каквото изпращаш във Вселената, ще ти се върне тройно". За тези, запознати с принципите на кармата, вторият принцип, който споменавам ще им прозвучи познато. Не е случайно, естествено. Просто нещата са вселенски свързани. Вярвам в кармата, вярвам в прераждането. Ако не получиш кармично наказание в настоящия цикъл, ще плащаш в следващи инкарнации.

Нещата със съдбата стоят по малко по-особен начин. Някой беше споменал ефектът на пеперудата. Признавам си, че и аз вярвам в него. Но имам имам една собствена теория, макло пооткрадната от един любим сериал - Доктор Ху - който може да пътува във времето. Та той обяснява, че има събития, във времевия континуум, които могат да бъдат променяни. Но има фиксирани точки във времето, които задължително и винаги трябва да се случват. Всичко останало подлежи на промяна. Та идеята ми за съдбада е нещо подобно. Има едни определени, фиксирани точки, които са задължителни и ще се случат независимо от всичко. Останалата част можем да си я мачкаме и оформяме както си искаме. Демек имаме няколко КПП-та, и всичко останало е магистрала и различни изходи  

Интересно ми е обаче, каква е дефиницията ти за врачка... Защото ми се чини, че моята е малко по-различна...
Била съм на духовен лечител, лечител с биоенергия... мога да извадя още имена... И не само аз, но майка ми, сестра ми... И трите сме наблюдавали положителен ефект от визитите...
И в момента си посещавам, както аз си му викам, духовен гуру... Занимава се с биолечение. Някои могат да му викат врачка, други го наричат маг... Аз духовен гуру.

Тук ще си позволя да не се съглася с "тройната усмивчица" Хората, които сериозно, и това го подчертавам, се занимават с талисмани, врачки и камъчета знаят много добре с какво се занимават и при кой да отидат, а това колко са образовани е според мен без значение. Може да си прост монтьор, но да си силно духовен, почтен човек със стабилни етични принципи. Иска ми се да направя разлика между саморекламиращите се "врачки" по бтв, нова и прочие... И тези, които за мен са истинските магове, екстрасесни, врачки... те не взимат пари и до тях се добирате чрез препоръка на вече посетил ги човек. Тук говоря за хора от калибъра на Ванга. И дори да са ви препоръчали, може да не ви приемат. Баба ми ми е разправяла как е виждала баба Ванга да гони хора от къщата си. Ако искате може да мислите за тези хора, като такива, ползващи по-голямата част, ако не и целия си мозък. Докато всички ние ползваме само пет до десет процента. Та в заключение... Аз като един високо /все пак имам висше  / образован човек, не особено закъсал, дори и здравословно вярвам в талисмани, врачки - истински, и камъчета.

Нося червена гривна на китката, моят гуру ми е обяснил и точния принцип на действието й, обаче аз още не съм му на нивото и само забравям. Но знам, че трябва да се носи само на лявата ръка. Нося и един талисман, направен ми от него в портмонето си.

Вярвам в уруки, енергийни вампири, зли очи... Но вярвам всъщност не е точно... Защото и урука съм чувствала как ми се получава... и енергиен вампир как ме източва... и хора със зли очи съм срещала... От едни успявам сама да се предпазвам, за други ми помага гуруто...

Дали отговорих на всичко... Май и мойто се получи доста омешано Embarassed

Успех с работата... Предполагам ще получиш доста различни мнения, защото всички тези неща са силно индивидуални и обослувани от личния опит на човек, от мирогледът и личнопсихологията му.

И както обичат да казват вещиците... Blessed be! Smile
Ihina

Брой мнения : 858
Възраст : 36
Местожителство : София

Писане by БлатнаФея on Пон 13 Яну 2014 - 21:31

Ужасно суеверна съм, но това може би по-скоро се дължи на ОКР-то ми... че трябва да чукна на дърво, не харесвам нечетни числа, на 13-и от всеки месец гледам да не взимам важни решения и т.н. Иначе не вярвам в леене на куршуми и хвърляне на боб. Вярвам обаче в съдбата - не, че всичко е предначертано, но, че някои неща трябва да се случат по един или друг начин.
БлатнаФея

Брой мнения : 580

Писане by :):):) on Пон 13 Яну 2014 - 22:09

Аз само да поясня, че под врачка имах предвид предсказания с вълшебната катерица Беатес по "Диема", как някоя мургава лелка пред "Св. Неделя" ти обяснява, че си много влюбена в Георги или Димитър и дай 5 леваWink Не съм попадала на истории от първа на ръка на мои приятели и познати, на които са им помагали по някакъв начин, което не значи, че отричам съществуването имWink Ще поживея и може и да намеря.
И май аз не се изразих достатъчно добре с "образовани хора" - няма предвид вишУ, защото тук това не гарантира и елементарна грамотност. Имах предвид по-скоро точно казаното от Ihina плюс готовност за пряк досег до чужди разбирания спрямо религията, която до голяма степен се възпитава и научаваWink
:):):)

Брой мнения : 57

Писане by Angua on Пон 13 Яну 2014 - 23:43

За да повярвам наистина в нещо трябва да ми е ясно как и дали изобщо функционира. Опитвала съм се да се образовам по въпросите на езотериката -напълно безуспешно. Отегчавам се на петия ред, плюс това са ми точно толкова реални, колкото приказките на братя Грим... Това не ми пречи да уважавам вярата на останалите във всякакви откачени неща и да заобикалям половин квартал, защото черна котка е имала наглостта да мине пред нас. Правя го заради другия човек, самостоятелно дори няма да ми дойде на ум някакво суеверие, обаче като вече са ми насочили вниманието, гледам да го изпълня, ей така, за всеки случай  Very Happy 
Нямам ритуали и не съм религиозна. Веднъж бях при врачка за морална подкрепа на една приятелка и така и не знам какво й каза, защото бях твърде заета да се сдържам да не избухна в смях на фона на целия цирк, който се разиграваше. Още повече, че прабаба ми се е занимавала с някакви подобни неща (part-time  Smile ) и според сложни родови изчисления дарбата й трябвало да се наследи от моя милост. Аз не съм забелязала подобни наклонности в себе си, обаче мисълта как лея куршум искрено ме забавлява..
От друга страна имам чести дежавю-та, които понякога са плашещо реални. Обяснението "химичен дисбаланс" съвсем не ме удовлетворява и съм убедена, че има нещо повече от това. Вярвам също и че късмета сам си го накъсметяваш, обаче виждам как на едни хора просто им върви повече от други. В строен каръшки алгоритъм, а не просто като купчина случайности. И сигурно е свързано с характера и поведението им, ама чак пък толкова...
Аз заключения нямам. Странни,далечни и невероятни са ми тези неща, но пък дават на хората повод за размисъл, разговор, книги, филми, бизнес, та предполагам плюсовете са повече.
На 22 съм, уча и работя в сферата на здравеопазването.
Хубава курсова да напишеш  Wink
Angua

Брой мнения : 87
Възраст : 27
Местожителство : Sofia

Писане by UsualSuspect on Вто 14 Яну 2014 - 0:32

Ходила съм на врачка (по-скоро бях заставена, щото бях и много по-малка...), постоянно си плюя в пазвата ... по-скоро по навик, също така по навик употребявам такива изрази като ''съдба'' , ''шанс'' или ''така е трябвало''.
Аз съм по средата,хем съм суеверна, хем не толкова...гледам да не прекрачвам границата отвъд психарията...
Вярвам категорично и най-силно в кармата.

UsualSuspect

Брой мнения : 255

Писане by nebb on Вто 14 Яну 2014 - 0:47

Не бих се нарекла суеверна, макар че в студентските години и дума не можеше да стане да си изхвърля боклука  в деня преди изпит...ама това май си беше масова психоза. Кармата като идея ми е чужда, но вярвам в предопределеността, която носят изборите. В смисъл - вярвам в съществуването на няколко паралелни съдби, определени от изборите, които правим,  дори понякога да изглеждат незначителни. Затова и не мисля, че някой може да разгадае бъдещето ми - може да се каже (макар и малко условно), че си го кова сама. Не отричам - има случайности, които необяснимо се навързват една след друга и ме водят в една посока...А може и аз в даден период да забелязвам определени неща. Безрезервно вярвам в късмета си да срещам хора. Откривам познайници на най-невероятни места и чудесни непознати в обичайната си среда. Това е моят. Срещала съм го и в други хора. Късмет някакъв може би имат всички - на изпити, на карти, тото, Еврофутбол, или любовта...Ама само който играе - печели. Smile 

На 32, по образование археолог и някои други нещица, работя в сферата на културата.

Успех с курсовата работа!
nebb

Брой мнения : 401
Местожителство : София

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Върнете се в началото