"Да бъдеш или да не бъдеш?" - транссексуалните

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

Re: "Да бъдеш или да не бъдеш?" - транссексуалните

Писане by Passion and Poison on Сря 14 Авг 2013 - 21:08

Както и на мен не ми пука от това дали на някой ще му хареса, че съм определила нещо с истинското му име, че споря тук две страници за глупости и прочие. Още одеве заявих, че съм РАЗБРАЛА отговора на въпроса си. Не напразно съм наблегнала на не един пост до тук, че това е личното ми мнение и лични интереси, за да задам тези въпроси. То ми се разтегнаха две страници лекции, които почти нямат връзка с питанията ми. След малко още 10 човека ще се изредят с обръщение към мен и отново приказки, които са извън темата. Поне си поставяйте мненията без обръщение.
Passion and Poison

Брой мнения : 574
Възраст : 22
Местожителство : София

Върнете се в началото Go down

Писане by БлатнаФея on Сря 14 Авг 2013 - 21:20

Аз отговорих на въпроса ти от собствената си гледна точка, а и в контекста на доста изчетена литература по въпроса. Нямам какво да добавя : )
БлатнаФея

Брой мнения : 580

Писане by nebb on Сря 14 Авг 2013 - 21:47

offtopic Аз обаче имам един въпрос.
Според чуждото възприятие съм отвратителна курва, а не се самоопределям като такава, а само като бисексуална, то аз курва ли съм или не съм курва? Толкоз за определянето и себеопределянето от мен.

Намирам за трагично възприятието, че "мъж", "жена", "трансексуален", "хомосексуален", "бисексуален", "хетеросексуален" очертават личността в някакви граници.

Сори за оф топика, но не се сдържах!
nebb

Брой мнения : 401

Писане by Passion and Poison on Чет 15 Авг 2013 - 1:05

Първо: повечето хора вече употребяват думата "ку*ва" като "здрасти"
Второ: ако приемем, че "wiki"-то е прав винаги, то ку*ва е "Безотговорна жена, непостоянна и с променливо поведение, жена която не се съобразява с никакви задължения. Проявява се като личност свободна, разкрепостена и лесно достъпна сексуално при преследване от нея на каквато и да била цел." Ако си такава, колкото и да не искаш да го приемеш, е истината.
Трето: всичко очертава границите на личността.. това са определения, също като определението "интелигентен". Най-малкия пример, че тези понятия са част от самооценката и опознаването на личността си: когато заявиш, че си "нещо" то започваш да следваш даден път. Иначе казано: не се определям в никаква сексуална ориентация (примерно) и умствено, и психически не се нагаждам към определена цел (да създам семейство с мъж или жена). А именно пътя към целите ни изгражда като личности. Когато тръгнем по някакъв адекватен път (защото доста хора тръгват на някъде без да осъзнават и не си вадят никакви изводи и поуки от извървения път) си задаваме доста въпроси, които водят до самопознание. Ако вървим хаотично, нямаме определеност, мисля че тези въпроси няма да се появят в нормален ред, ако въобще се появят. Колкото повече задълбаваш в нещо, толкова повече се опознаваш от към насоката, в която те представя това нещо. СПОРЕД МЕН.
Passion and Poison

Писане by nebb on Чет 15 Авг 2013 - 3:25

Благодаря за помощта в преоткриването на себе си! Пасвам идеално, особено в частта с "променливото поведение"Very Happy  Хм, въпросът ми бе риторичен всъщност.
Определенията не определят пътищата. Понякога, а не винаги, само задават вариации от избори. Ама те са сложно нещо и не лежат на такава плоска основа като пол и сексуална ориентация, да ме прощаваш. И в тези два признака не виждам никакъв потенциал за личностно развитие.

P.S. Относно обидните епитети в ежедневието -  зависи от средата, с която ти (благодарение на личността си) си се обкръжил.
nebb

Писане by Passion and Poison on Чет 15 Авг 2013 - 11:51

Определенията насочват към възможни пътища. Примерно: имам хубав глас, артистична съм, стоя добре на сцена.. според тези определения мога да стана певица (актриса и прочие). Да, отделен е въпросът дали ще искам да стана, но определенията те насочват доста добре.
Колкото пола и сексуалността да са плоска основа, те пак са част от този път и всъщност са точно "ПЛОСКАТА основа" на пътя. Като сме малки още това са първите стъпки към самопознанието ни - ние се разграничаваме на жени или мъже. По някое време скача и сексуалността в кюпа. По-горе съм дала пример със слона.
Passion and Poison

Писане by Passion and Poison on Чет 15 Авг 2013 - 12:21

Ако я нямаше тази определеност, срещу която всички така яростно се бунтувате, на полове и сексуалност - този прекрасен сайт нямаше да го има. Пък ако съществуваше, то нямаше да е такова (до голяма степен) уединено кътче за личности като нас. Щеше да има засилено присъствие на хора, които не одобряват подобни отношения. И не се заблуждавайте.. дори да имаше такъв сюрреалистичен свят без определения, хомофобия пак щеше да има. Щеше да я има, така както щеше да ни има и нас. Щеше да се проявява, така както ние проявяваме чувствата си една към друга. Просто нямаше да има название. Обаче ако не назовеш нещо, то не значи, че то не съществува, нали? Щом се различават половите белези на индивидите, то и без да се назоват като различни, ще се чувстваш такива и ще знаят, че са такива. Един вариант има, които да премахне половата и сексуалната определеност, но ще отнеме доста време: Да ни промиват мозъците, както са ни ги промивали до сега (и сега) и да се налага, че всички сме еднакви и няма нищо обезпокоително в това двойка с еднакви полови белези да бъде заедно. Smile Повече няма да пиша по темата.
Passion and Poison

Писане by БлатнаФея on Чет 15 Авг 2013 - 16:58

Passion and Poison написа: Обаче ако не назовеш нещо, то не значи, че то не съществува, нали?
А, виж, това вече е една малко по-философска тема и леко ще избия на оффтопик, но пък си заслужава да се обсъди.
Както е казал един голям философ, сега ще ме прощавате, че не се сещам кой точно, "Границите на моя свят са границите на моя език." Езикът е нещо прекрасно ( Smile  ) - може и да ограничава, може и да дава свобода... зависи как ще го използваш. Но на реторичния ти въпрос отговорът е... зависи.
В някои култури хората нямат дума за частна собственост, кражба, престъпление, лъжа. Защото за тях такива неща не съществуват. Как тогава ще им обясниш, че еди-кое си е на еди-кого си, и ако те му го вземат без позволение, ще извършат кражба? Те просто няма да разберат какво им говориш. И не само защото такива думи не фигурират в езика им, а и защото не фигурират в мислите им, във възприятието им, в бита им.
Езикът ни се развива в следствие от развитието на обществото ни. Което развитие, мисля, че сама разбираш, не е винаги за добро. Така че - да, имаме разграничения, имаме думи, думи, думи, но те не съществуват самоцелно. И тяхното наличие не е винаги положителен знак.
Конкретните думи, за които говорим, са огледало на нашето неравностойно отношение към хората и на стремежа ни да ги разделим, разединим, противопоставим, за да оправдаем въпросното неравностойно отношение, вменявайки им качества, които те може и да имат, може и да нямат, но които обикновено нямат пряка връзка с етикета, който им слагаме (на хората, не на качествата).
Не твърдя, че не трябва да ги има. Твърдя само, че трябва да се внимава с тях : )
БлатнаФея

Брой мнения : 580

Писане by Passion and Poison on Чет 15 Авг 2013 - 17:52

Бях споменала в по-горния пост, че няма да пиша, но не се сдържах.
Пак ви пускам в сюрреалистичния свят, в които искате да живеете вие: Тук става въпрос за различия във физиката на човека (пола), които няма как да не се забележат дори да не съществува дума за тях. Няма как да не се забележи, че само при половия акт между човек с пенис и човек с вагина се получава "химична реакция" и се пръква едно такова ревливо и серливо. Това няма значение в каква култура ще си, няма как да не се забележи. От тук започва да се наслоява едно чувство за "нормално" и "ненормално". Хората ще си кажат "аджеба, щом само така се пръква т'ва ревливото значи е нормално.. а по другия начин (между двама човека с вагина или двама човека с пенис) не става нищо, начи не е много вред тук нещо". И така лека-полека пак отиваме към зараждането на сексуалностите и хомофобията. Това е естествения ход на развитието ни. Даже доста греша като кажа "сюрреалистичен свят", защото всъщност това е нашия свят преди доста хиляди години. В които и свят да живеехме ако сме структурирани и "там" по същия начин (с половите белези) си е неизбежен този ход на събитията.
Та мисълта ми е: точно в тази насока (сексуалност и пол) няма как да се избегне определянето. Или, както споменах по-горе, да се промият мозъците ни, или да сме хермафродити всички.
Passion and Poison

Писане by Passion and Poison on Чет 15 Авг 2013 - 18:38

Един призив към хората, които се бунтуват срещу тези неща: Вместо да се ядосвате на останките от хомофибията и разграниченията между половете, започнете да се радвате на това, че чрез "естествения ход на събитията" започват да се приемат по по-различен начин тези неща. Според мен няма никога да изчезнат като термини, но ще започнат да се приемат по-свободно. Борете се за равноправие между сексуалностите, а не за заличаване на етикетите.  Както жените сме се преборили (макар, че и още се борим малко от малко срещу останките от мислене, че ние все още трябва да сме домашни слугини) да се преместим от кухните в къщи до работното място във фирмата (това равнопоставяне не значи, че са спрели или ще спрат да ни наричат "жени"), така ще се случи и със сексуалностите (пак ще си вървим със "залепен етикет" на челото, но с по-спокойна походка). Развитието ни го изисква.
Passion and Poison

Писане by Гост on Чет 15 Авг 2013 - 20:25

Passion and Poison написа:Та разговорът тръгна от "опасенията" ми, че съм транс, което се отхвърли, защото като цяло ми мърда нещо и не мога да се побера в една граница и стигнахме до моята теза, която споменавам по-горе. Като "по-голям" съдник го каза по следния начин "доста голям процент от буч дамите всъщност са транс".
Сега да разгранича въпросите, които в случая ме касаят: Вие на какво мнение сте по въпроса за магданоза?

Моля ви се, обяснете ми какво значи това и само аз ли не го разбирам, защото силно се опасявам, че изгубвам способности за четене и разбиране 

А по другия въпрос:

Въобще от какво е породен този страх (ако може така да се нарече) към тази сексуалност?
, не мисля, че има страх в самоопределянето на тази плоскост /става въпрос за полова идентичност, а не за сексуалност в смисъла на сексуална ориентация - това са две напълно различни неща, които непрекъснато се миксират неправилно/.
Както и не мисля, че всяка жена, която в поведение и излъчване не е кифла (слава Богу, че има и такива!) следва да се самоопределя като транс, а обратното е белег на страх.

Напротив, беглите ми наблюдения по въпроса по - скоро сочат обратното: не малко хора, изпитващи непоносимост към идеята да приемат собствената си хомосексуалност, си приписват транссексуалност. Колкото и странно да е, това изглежда сякаш по - щадящо или по - лесно обяснимо.
Всъщност, това вече го споменах по темата, цитирана от semper_fi.
Ще стигна малко по - далеч в тези си разсъждения - ориентацията може да бъде осъзната като полярна хомо-или хетеро или като едновременно привличане от хора и от двата пола - би.
Половата самоидентификация не може. Или се чувстваш мъж, или се чувстваш жена и това не се променя във времето.

Сексуалната ориентация може да бъде осъзнавана в различна светлина през различните етапи от живота.
Половата самоидентификация - не. Това са неща, които човек осъзнава някъде далеч преди пубертета и оттогава натам е наясно с тях и те не подлежат на промяна. Може да бъде поттискана, държана в тайна, но не може да остане незабелязана или неосъзната за самия човек.

Така че това, някой да се сети на 16 - 20 години, че май нещо не се чувства уверен в половата си принадлежност - това не е транссексуалност, според мен. По - скоро опит за бягство. Или опит за придаване транссексуални характеристики за фертилност на чифтокопитен скопен самец (накратко: търсене под вола теле).

Гост
Гост

Писане by nebb on Пет 16 Авг 2013 - 18:27

Може да си много артистична, според всички, които те заобикалят, но да избереш да правиш скечове в тесен семеен кръг. Може да си много интелигентен бояджия. Може да си мъж, но да не обичаш футбола и да не се опитваш да се задомиш. Може да си бисексуална, но никога да не правиш секс с жена. Или с мъж. Може и да си гей или лесбийка с две деца и нещастен сексуален живот. Това, което искам да ти кажа, Passion е, че основата е твърде ...плоска. Не се заяждам, няма какво повече да добавя по (извън) темата. Ако има нещо, което ме е накарало тук да реагирам, то е настоятелното желание пеперудата да се признае за слон. Всеки човек познава себе си най-добре, включително и самозаблудите си. Но те са си негови и са част от него. Да приемаш избора му  - дори за това, кой е той,  е израз на уважение.
nebb

Писане by Ins@ane on Съб 19 Окт 2013 - 21:42

Като цяло си усложнявате живота с термини. Smile 
Ins@ane

Брой мнения : 189
Възраст : 24