"Да бъдеш или да не бъдеш?" - транссексуалните

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

"Да бъдеш или да не бъдеш?" - транссексуалните

Писане by Passion and Poison on Сря 14 Авг 2013 - 12:42

Ще засегна тема, с която рискувам да ме линчувате, но ще се подложа и на този риск. Доста пъти съм преглеждала форума и не съм останала с впечатлението за наличие на подобна тема. Ако съществува такава ще се радвам някой да ме препрати към нея, защото ми е доста интересно.
Не знам дали съм останала само аз с такова впечатление, но голяма част от дамите тук (и не само тук) се представят като хомосексуални, а реално доста от тях са транссексуални. Не че аз съм човекът, който да преценява с каква сексуалност са, но съм констатирала пред себе си, че доста хора имат някакви предразсъдъци към думичката "транссексуалност". Не желаят да я употребяват, сякаш е по-голямото зло? Имала съм не малко разговори с жени (и момичета), които смело се причисляват към хомосексуалните, а в същото време ми говорят как искат мъжки атрибути, за да изпитат пълноценно удоволствие от секса. Не беше ли именно това транссексуалност или съм имала калпави източници на информация?
Тази сутрин говорих с една приятелка, която беше изкарала някакъв курс "сексология и отношения" (може и да не е точно това). Та разговорът тръгна от "опасенията" ми, че съм транс, което се отхвърли, защото като цяло ми мърда нещо и не мога да се побера в една граница и стигнахме до моята теза, която споменавам по-горе. Като "по-голям" съдник го каза по следния начин "доста голям процент от буч дамите всъщност са транс".
Сега да разгранича въпросите, които в случая ме касаят: Вие на какво мнение сте по въпроса за магданоза? Получава ли се според вас някаква самозаблуда или отричане на себе си? Въобще от какво е породен този страх (ако може така да се нарече) към тази сексуалност?
Passion and Poison

Брой мнения : 574
Възраст : 22
Местожителство : София

Върнете се в началото Go down

Re: "Да бъдеш или да не бъдеш?" - транссексуалните

Писане by Вишна on Сря 14 Авг 2013 - 13:52

А защо реши, че някой ще те линчува?Rolling Eyes 
Вишна

Брой мнения : 267
Възраст : 27

Писане by Passion and Poison on Сря 14 Авг 2013 - 14:09

Защото всеки път като съобщя на някой, че има грешни убеждения относно ориентацията си т.е. не е "гей" е "транс" и ме изяжда жива.
Passion and Poison

Писане by Shelly on Сря 14 Авг 2013 - 14:13

Транссексуален тук не се приема за мръсна дума. Повечето хора в гей общността, които отхвърлят термина, по мои наблюдения - просто не го познават достатъчно.
Shelly

Брой мнения : 1191
Местожителство : Пловдив

Писане by murmrun on Сря 14 Авг 2013 - 14:14

Виж ся, много жени все някога са си мечтали да имат мъжки атрибути, даже и хетеросексуални, и тва изобщо не ги прави транс… Ама аз хич не ги разбирам тези неща, признавам си, и ми е много объркано… И не разбирам защо трябва да ги разбирам!
В последно време се пръкват все нови и нови видове и подвидове сексуалност и е много модерно да се запознаеш с тези разграничения, да се самоопределиш, да си лепнеш на челото съответния надпис и после да се удариш в гърдите: Ах, колко само съм интересен, як и куул! Тоз бил транс момче, пък мен ако питате, си е чиста лесбетина с бръсната глава (която уж мечтаела за операция за смяна на пола, ма нямала финансова възможност); тоя пък ми се определя като a-gender, а е просто един "мухляв мъж", (както се изразява мистър Ленън), обаче с това самоопределение по-успешно сваля бисексуални момичета, по които просто ужасно много си пада; а пък всички, които не могат да се докопат до секс, а ръката им е омръзнала, се обявяват за асексуални! Еми, аман, бе!
Не може ли всеки да си се *бе, с когото там му е кеф, без да се вдига цялата тази терминологична шумотевица? Rolling Eyes 
murmrun

Брой мнения : 296
Възраст : 38

Писане by Passion and Poison on Сря 14 Авг 2013 - 14:24

Както виждаш може. Wink Просто ми стана любопитно защо хора, които живо се интересуват от лгбт културата имат смущения от това сексуално категоризиране. Както виждаш за сефте някой повдига подобна тема. Хубаво иронизираш, ама не на място. Не съм попитала с цел да се лепят етикети на ляво и на дясно, попитала съм защо се изпитва този привиден страх към термина. По-точно защо се предпочита да се причислиш към "гей", а не към "транс".. пак си лепваш етикет,ама грешен.
Passion and Poison

Писане by The_DaRk_QueeN on Сря 14 Авг 2013 - 14:26

@murmrun, в днешно време и аз повече се убеждавам, че всеки си лепва някакви термини, за да бъде ''модерен'' и които всъщност нямат нищо общо с първоизточниците, ако мога така да ги нарека...

...колкото до същността на темата, транссексуалност и хомосексуалност нямат нищо общо - едното е начина на приемане на самия себе си, като жена в мъжко тяло например и форма на половата идентичност на самия човек, а хомосексуалността определя дали се чувстваш привлечен от другия или от собствения пол....накратко обяснено и се надявам, разбираемо!

...това, че някои жени в определени моменти си биха пожелали мъжки полови органи, въобще не ги прави транссексуални и незначи, че се чувстват некомфортно в собственото си женско тяло...
The_DaRk_QueeN

Брой мнения : 167
Възраст : 32
Местожителство : някъде там

http://rs666.jimdo.com/

Писане by Passion and Poison on Сря 14 Авг 2013 - 14:29

Говоря за тези, които се чувстваш винаги некомфортно в женско тяло. Има доста такива, които лягат и стават с мечтата да са мъж и пак са "гей" пред себе си.
Та, Вишна, видя ли за какво линчуване говорех.  
Passion and Poison

Писане by lira on Сря 14 Авг 2013 - 14:35

Passion and Poison, макар че The_DaRk_QueeN ти го е казала ясно, нека резюмираме: питаш дали мъже, които са затворени в женско тяло, но изпитват сексуално влечение към жени и се самоопределят като лесбийки бъркат? Отговорът е да. Всъщност те са абсолютно хетеро трансджендър мъже. Но, както знаем от L word, понякога, след смяна на пола, тези мъже са привлечени от мъже и тогава те стават нетрансджендър гейове. Благодаря ти за въпроса, както се казва!
lira

Брой мнения : 1098
Възраст : 35

Писане by The_DaRk_QueeN on Сря 14 Авг 2013 - 14:36

моля поста да не се разбира грешно за линчуване, а просто за уточнение на разликите в двата термина, тъй като в първия пост става дума за ''голяма част от дамите тук (и не само тук) се представят като хомосексуални, а реално доста от тях са транссексуални'' 

и да, ако тези доста имат постоянното чувство, че тялото им не е това, което личността им всъщност е, и аз бих използвала транссексуалност като ''определение''
The_DaRk_QueeN

Писане by Passion and Poison on Сря 14 Авг 2013 - 14:41

А от какво в крайна сметка според вас е съпроводен този "страх" от термина "транссексуален"?
Passion and Poison

Писане by lira on Сря 14 Авг 2013 - 14:43

Сигурно от тежки травми в ранно детство.
lira

Писане by The_DaRk_QueeN on Сря 14 Авг 2013 - 14:50

може би и от това да не бъдат отблъснати от обществото, приятелите, семейството и това, че да станеш този, който би искал да си, много усилия и сила изисква, с които не всеки разполага...
The_DaRk_QueeN

Писане by Passion and Poison on Сря 14 Авг 2013 - 15:04

Благодаря за изчерпателните отговори, ще спя спокойна нощеска Smile 
Темата може да отпътува с еднопосочен билет към кошчето.
Passion and Poison

Писане by lira on Сря 14 Авг 2013 - 15:07

Това ще го преценим ние, нека я оставим за бъдещите будни и любознателни потребителки!
lira

Писане by Layer Cake on Сря 14 Авг 2013 - 15:22

Даа нека да си стои темата. Може да се развие в различни насоки.
Интересно ми е да участвам в темата защото и аз съм имала периоди когато съм изследвала кое и как формира моята сексуалност. Не рядко съм се ровила и в главите на приятели и познати любопитствайки точно за такива неща.
Като попитам директно „Би ли си сменила пола ако имаш тази възможност” отговора почти винаги е „не” защото идеята е малко стряскаща. Още повече че мисълта за операции и хормонални терапии е гадна и резултатите не са особено добри.
Но задам въпроса по безобиден начин във вид на експеримент, както обикновено обичам да правя.
Във моята глава ексепримента протича така:
Представям си че както става в глупавите американски комедийки, по погрешка тялото ми е сменено с това на мъж. Мъжкото тяло в което неволно съм заключена изглежда страхотно (според моите разбирания). Нарочно разигравам вариант в който нямам никакви комплекси които да пречат на преживяванията ми в мъжко тяло. От там нататък остава да си отговоря честно на въпроса „Как бих се чувствала” „Дали бих опитала секса с жена” „Или пък не само с жена но и с мъж” ? Съвсем подробно съм си представяла какво ще представлява секса с жена, която харесвам само и само защото ми е интересно да разбера дали наистина мога да се възбудя ако преживея усещането чрез мъжко тяло....Истината е че мога да се възбудя перфектно Very Happy  и това въобще не ме притеснява. С удоволствие бих участвала в такъв експеримент, НО само ако е временно. Реално никога не съм искала да бъда мъж. Когато става въпрос за лепене на етикети,обичам да отговарям простичко - че съм универсална личност с универсална сексуалност, която е шастлива да бъде жена.
Страп секса не ме влече въобще, защото едно женско тяло ме радва само когато изглежда женствено и се движи като такова. Това за страпа все пак е в противоречие с което написах по горе за себе си, но противоречията не пречат да съм наясно какво става в главата ми ....няма да се отплесвам повече защото не знам въобще дали ви се говори за такива неща. Не мисля да се спирам и на Фройдистката теория за завистта към пениса защото  е много остаряла и безсмислена.
Ще ми е интересно да чуя и други мненя по темата, понеже ми е хрумвало да пускам тема от сорта на „Какво бихте правили един ден/една седмица в мъжко тяло”.
Странно ми е че често има  неразбиране към транссекуалните, особено към тези които са предприели преобразяването. Не е добре ако не се чувстваш естествено в тялото си и да не знаеш какво да направиш.
Layer Cake

Брой мнения : 101

Писане by Shelly on Сря 14 Авг 2013 - 17:20

Не съм сигурна, че е точно за тук, но когато прочетох статията - веднага се сетих за темата

http://news.data.bg/2/bulgaria/501906/%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D0%B2_%D1%88%D0%BE%D0%BA_%D0%B3%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D1%82%D0%BE_%D0%B9_%D1%81%D0%B5_%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0
Shelly

Брой мнения : 1191
Местожителство : Пловдив

Писане by lira on Сря 14 Авг 2013 - 17:30

да видим кои съфорумки в крехка възраст ще спрат да пишат Very Happy 
lira

Писане by semper_fi on Сря 14 Авг 2013 - 18:35

За много малко да бъда много лоша /шляссссс/, но страницата дропна и успях да охладя страстите Smile
Хайде, това че страстната трудно намира теми във форума - ок, но момичета ...

Та, темите, които ги няма:
1. http://forum.bgles.com/t670-topic?highlight=%D1%88%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%B5
2. http://forum.bgles.com/t429-topic
* имаше още една, с много хубава дискусия, но в момента не я виждам

Да, разбира се, крайно ненужно е да се категоризира каквото и да е, особено, когато термините не се познават.
И все пак, гугъл не е платен сайт ... там пише всичко ... и то много разбираемо.
Не знам, може би аз не съм права или съм прекалено педантична, но думите имат определено значение и ако го познаваме, доста от отговорите ще се намерят сами.
semper_fi

Брой мнения : 1359
Възраст : 33

Писане by Passion and Poison on Сря 14 Авг 2013 - 19:16

Аз явно не се изразявам както трябва. Определено не ставаше дума за значението, а за това защо някой транссексуален предпочита да се обяви за "гей", а не за "транс".. (изключвам факта, че не знам каква е разликата между всички термини..транссексуални, transgender, queer, транс). Ставаше въпрос за жените (в случая), които не са си сменили пола, но искат (или поне не се приемат в женско тяло).
Благодаря на semper_fi, че ми даде 2-те темички. Нямаше и как да ги разпозная, защото английският ми не е на ниво. Smile
Passion and Poison

Писане by Marinki on Сря 14 Авг 2013 - 19:29

Passion and Poison, нека започнем оттук. Ти определяш ли се? Ако да: като каква? И защо като такава? Ако не: означава ли това, че търсиш себе си в света на определенията?
Ако отговориш, май на всички ни ще стане ясно какъв е въпросът на темата. Иначе ще залитнем към сухарски извадки от многобройни световни класификатори на тема "сексуалност, индивидуалност, себесъзнаване, себеусещане и на баба ми в г*за"
Smile
P.S. Аз съм от добрите 
Marinki

Брой мнения : 206
Възраст : 36

Писане by Passion and Poison on Сря 14 Авг 2013 - 19:36

Чувствам се като Айнщайн приживе, само където от мен не извират гениални мисли, но пак никой не ме разбира.  Получих 2-3 отговора, на конкретния ми въпрос, които ме задоволиха. Темата може да си тръгва в нова насока, защото не мисля, че има какво още да се разнищва по зададените от мен въпроси. Зададох ги с цел да надникна малко в човешката психика.
Относно определянето: определям се като бисексуална (със афинитет към жени). Защото имам привличане и към двата пола (макар към жените да е по-изострено и по-често). Сякаш така ми е по-лесно да живея, макар и да не се вписвам в много точни граници.
Passion and Poison

Писане by БлатнаФея on Сря 14 Авг 2013 - 20:12

Passion and Poison написа:Чувствам се като Айнщайн приживе, само където от мен не извират гениални мисли, но пак никой не ме разбира.  
Ъм...?

Нека първо започна с това, че ти схванах въпроса. "Защо някои жени, които на практика са транс, се самоопределят като лесбийки?" - нали това питаш? Само че всъщност въпросът ти е по-скоро "Защо някои жени, които ми се струва, че искат да бъдат мъже, се самоопределят като лесбийки?" - на което отговорът е: заради частта с "ми се струва".
Или иначе казано, ти не си тях и е невъзможно да усещаш едно към едно това, което усещат те. Това, че се обличат по момчешки, не значи, че искат да бъдат мъже. Това, че имат мъжки маниери, не значи, че искат да бъдат мъже. Това, че не се чувстват комфортно в собственото си тяло, не значи, че искат да бъдат мъже. Това, че се занимават с "мъжки" неща, не значи, че искат да бъдат мъже. Дори това, че (понякога) им се иска да имат мъжки полови органи, не значи, че искат да бъдат мъже.
Има жени, които си премахват гърдите, но не пият хормони и не преминават през операция за смяна на пола. Има мъже, които преминават през операция за смяна на пола, "стават" жени и се обличат... горе-долу по същия начин като преди операцията - с мъжки или поне половонеутрални дрехи. Има... много, много, много различни случаи. Защото половият спектър не е линия, върху която си или в единия, или в другия край. А има и огромна разлика между себеусещане и начин на презентиране. Една жена може да се чувства също толкова жена и в рокля, и в мъжки дънки и тениска с два номера по-голяма. Разбираш ли, начинът, по който се усещаш, понякога няма нищо общо с начина, по който се обличаш. А транссексуалността е преди всичко въпрос на себеусещане. И никой друг няма как да прецени вместо теб по какъв начин се усещаш ти.
А дали ще си мъж, жена или калинка в собственото си съзнание, няма никакво отношение към сексуалната ти ориентация. Дори някоя мацка да иска да бъде мъж и действително да е транссексуална, това не я прави по-малко лесбийка. Защото, за мен, етикетът, който използваш, трябва най-вече да ти е удобен на теб самата, ти да се чувстваш комфортно в него (или без него), а не да улеснява другите в изграждането им на представа за теб - това не става само с етикети.

Последната промяна е направена от БлатнаФея на Сря 14 Авг 2013 - 21:22; мнението е било променяно общо 1 път
БлатнаФея

Брой мнения : 580

Писане by Passion and Poison on Сря 14 Авг 2013 - 20:29

Частта с комфорта и самовъзприятието ми убягваше.
http://vbox7.com/play:bb6f6aa693 и след този клип си стигнах до личен извод.
В клипа има един много хубав цитат по случая: "The beginning of wisdom is to call things by their proper names" - Confucius
По-горното твърдение за мен е малко тип "тежа няколко тона, имам хобот, големи уши и съм сив на цвят.. не съм слон, чувствам се пеперуда - значи съм пеперуда". Всеки човек трябва да уважава чуждото възприятие, но понякога нещата е по-хубаво да се наричат с истинските им имена. Смятам етикета, или поне очертаването на личността в някакви граници, за част от самооценката. От хората съм, които винаги се мъчат да разберат на първо място себе си, поривите от вътре и всичко свързано с личността си. Има такива, които не се стремят към това, именно за това не възприемат погрешното "нагаждане" като самозаблуда.
Passion and Poison

Писане by БлатнаФея on Сря 14 Авг 2013 - 20:47

Да бе, девойко, само че хората не живеят, за да правят теб, Конфуций или баба Пена щастливи. Хората се стремят предимно към собственото си щастие, мир със себе си, да се чувстват комфортно в определенията, които си лепят (като тук не обсъждаме самия акт на етикетиране и минусите/плюсовете от него), удовлетворение от това, което правят и т.н. За теб, за Конфуций и за баба Пена това може да не е мъдро. Ама на тях не им пука за твоето мнение и личен комфорт във връзка с начина им на самоопределяне, сеш' се?
БлатнаФея

Брой мнения : 580

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото