Списък на нормалното

Go down

Списък на нормалното

Писане by Primavera on Съб 3 Авг 2013 - 23:09

Списък на нормалното:
1) Нормално е всичко, което те кара да забравиш кой си и какво искаш, та да можеш да работиш, да произвеждаш и възпроизвеждаш, да печелиш пари.
2) Да имаш правила за водене на война (Женевската конвенция).
3) Да пропилееш години от живота си в университета, а после да не можеш да си намериш работа.
4) Да работиш от девет сутринта до пет следобед нещо, което не ти носи никакво удоволствие, стига след трийсет години да успееш да се пенсионираш.
5) Да се пенсионираш и да откриеш, че вече нямаш енергия да се радваш на живота. Не след дълго да умреш от досада.
6) Да си слагаш ботокс.
7) Да разбереш, че властта е много по-важна от парите, а парите — по-важни от щастието.
Cool Да се присмиваш на хората, които търсят щастието, а не парите, наричайки ги „хора без амбиции“.
9) Да купуваш вещи — коли, къщи, дрехи — и да подчиняваш живота си на тези вещи, вместо наистина да се опиташ да проумееш действителната причина да си жив.
10) Да не разговаряш с непознати. Да злословиш по адрес на съседа си.
11) Винаги да смяташ, че родителите имат право.
12) Да се ожениш, да имаш деца, да запазиш семейството си, въпреки че любовта си е отишла, твърдейки, че е за доброто на детето (което сякаш не присъства на постоянните кавги).
13) Да критикуваш всички, които се опитват да бъдат различни.
14) Да се будиш от някакъв истеричен будилник до леглото си.
15) Да вярваш на абсолютно всичко, което пише в пресата.
16) Да носиш на врата си цветно парче плат без каквато и да било видима функция, което има гръмкото наименование „вратовръзка“.
17) Никога да не задаваш директно въпросите си, дори и човекът отсреща да трябва да гадае какво го питаш.
18) Да останеш с усмивка на устата, когато умираш от желание да заплачеш. И да съжаляваш всички, които изразяват чувствата си.
19) Да смяташ, че изкуството струва цяло състояние или че не струва пукната пара.
20) Да презираш онова, което си постигнал с лекота, понеже не е имало „достатъчно жертви“ и затова няма исканите качества.
21) Да следваш модата, въпреки че всичко модно изглежда смехотворно и е адски неудобно.
22) Да си убеден, че всяка известна личност е натрупала купища пари.
23) Да инвестираш много във външната си красота, а да не те е грижа за вътрешната.
24) Да използваш всички възможни средства, за да покажеш, че макар и да си нормален човек, стоиш несравнимо по-горе от останалите хора.
25) В градския транспорт никога да не поглеждаш пътниците право в очите, за да не го изтълкуват като опит за флирт.
26) Когато се качваш в асансьора, винаги да си обърнат към вратата и да се преструваш, че си единственият човек вътре, колкото и да е претъпкан.
27) Никога да не се смееш високо в ресторанта, колкото и да е смешна някоя история.
28) В северното полукълбо да  носиш дрехи винаги според сезона —голи ръце през пролетта (колкото и да е студено) и палто през есента (колкото и да е топло).
29) В южното полукълбо да украсяваш коледната елха с памук, въпреки че раждането на Исус няма нищо общо със снега.
30) Щом започнеш да остаряваш, вече да се смяташ за най-големия мъдрец на света, въпреки че не си живял достатъчно, за да знаеш кое е добро и кое зло.
31) Да отидеш на благотворителен прием и да решиш, че така си допринесъл достатъчно за
премахването на социалното неравенство по света.
32) Да ядеш по три пъти на ден дори когато не си гладен.
33) Да вярваш, че другите винаги са по-добри във всичко — те са по-хубави, по-кадърни, по-богати, по-интелигентни. Прекалено е рисковано да прекрачиш собствените си граници, по-добре да не правиш нищо.
34) Да използваш колата си като оръжие и като непробиваем щит.
35) Да псуваш в задръстване.
36) Да смяташ, че за всичко, в което детето ти греши, е виновна компанията, която си е избрало.
37) Да се ожениш за първия срещнат, който ти предложи положение в обществото. Любовта
може да почака.
38) Да повтаряш „аз опитах“, дори изобщо да не е така.
39) Да отлагаш най-интересните неща в живота за по-късно, когато вече нямаш енергия за тях.
40) Да се бориш с депресията чрез ежедневни големи дози телевизия.
41) Да вярваш, че може винаги да си сигурен във всичко, което си постигнал.
42) Да смяташ, че жените не обичат футбола, а мъжете — обзавеждането на дома и готвенето.
43) Да обвиняваш правителството за всичко лошо, което се случва.
44) Да си убеден, че да бъдеш добър, почтен и почтителен, означава другите да те смятат за слаб, уязвим и лесен за манипулиране.
45) Също така да си убеден, че агресията и проявата на лошо възпитание към другите са синоними на това да си властна личност.
46) Да се страхуваш от фиброскопията (мъжете) и от раждането (жените).

(Паулу Коелю - „Победителят е сам”)

Primavera

Брой мнения : 442
Възраст : 38
Местожителство : София

Върнете се в началото Go down

Re: Списък на нормалното

Писане by murmrun on Нед 4 Авг 2013 - 11:39

Седнах да го чета списъка и... както край река Пиедра, заплаках... Very Happy 

Май се е поувлякъл мистър Коелю. Не, че няма попадения, де.

Последната промяна е направена от murmrun на Нед 4 Авг 2013 - 14:21; мнението е било променяно общо 1 път
murmrun

Брой мнения : 296

Писане by БлатнаФея on Нед 4 Авг 2013 - 12:57

Ах, мелодрамата... Тотално и категорично се отказах да чета каквото и да е от него.
БлатнаФея

Брой мнения : 580

Писане by Елена on Нед 4 Авг 2013 - 14:07

Без да искам да нарека г-н Коелю..някак. Бих казала, че въпреки сарказма и "ироничния почерк", има очевидни грешки този човек, което значи, че не е наясно с част от нещата, за които говори. Особено като стана въпрос за властта и хората покрай нея Very Happy 
Реално, аз нищо не съм чела от него, но по описания на познати и подобни примери май няма и да почвам. И най-малкия довод за това е, че когато искаш да проминиш нещо "лошо"/попадащо в категорията спрямо ценностите ти/, не отвръщаш с "лошо", в крайна сметка..каква промяна е това.
Елена

Брой мнения : 518
Местожителство : Центърът на света

Писане by Primavera on Нед 4 Авг 2013 - 18:31

Любопитно ми е дали коментарите щяха да бъдат същите, ако не бях упоменала кой е авторът Wink Всеки има право на избор, на МЕН неговите книги ми харесват, дори да съм единственият човек на земята, който ги чете. Идеята беше да се коментира написаното, а не авторът по принцип. Интересно ми е, Елена, как човек може да си изгради мнение за писател, при положение, че не е прочел нито една книга от него? Това означава ли, че четеш творби само на автори, които са ти препоръчали? Не си мисли, че се заяждам, просто питам. Четиво, което за едни може да е банално и скучно, за други може да е много стойностно. И не става въпрос само за интелект, а и за възприятие, усещане за нещата.

Primavera

Писане by nebb on Нед 4 Авг 2013 - 22:16

По темата - описана нормалност се свежда, според мен, до нещо съвсем простичко - гордо да следваш пътеките, старателно оглеждайки себе си в другите. Ако я търсиш. Ако не я търсиш - само махни "старателно".
И малко извън темата. Lulu Domain, не подценявай толкова леко ролята на приятелите в инициирането на интерес към определени автори. За изграждането на мнение трябва не само много четене, а и срещи не само с много (все четящи), но и с разнородни интереси хора. Това изисква време. Обожавам Ремарк, Стайнбек и Пратчет. Пътеводителя на Адамс препрочитам през всеки две-три години. Харесвам и отделни произведения на много други автори. Коелю не ми е сред предпочитаните, но от това, което съм чела ми допада "Единайсет минути". И за всичко са виновни приятелите ми, всеки от които имаше по една "добра"  (според него) книга за четене. Дай им време. Да срещнат хората и книгите. А после - зависи на кого каква струна ще докосне автора.
nebb

Брой мнения : 401

Писане by БлатнаФея on Нед 4 Авг 2013 - 23:40

Лулу, моят коментар щеше да бъде същият - със сигурност. Защото този текст дразни с плитките си ограничени, повърхностни, обобщителни разсъждения, семпла мисъл и търсене на възможно най-широко съгласие и одобрение, което само по себе си предполага евтин, но лъскав комерсиализъм. Затова и Коелю е толкова популярен предимно сред манекенките - защото те, душиците, в по-голямата си част не са особено интелектуално гладни (но пък някои имат ужасно измъчени изражения на сомалийчета), нямат потребност от пробуждане на духовни търсения, нито от намиране на нещо наистина голямо, велико, гениално като мисъл, а разсъжденията им се въртят в един затворен кръг и затова, когато изобщо четат, имат нужда от нещо достъпно и разбираемо, понеже не могат лесно да смелят дълбоки, комплексни мисли, поднесени по оригинален начин. Затова, нека Коелю си повтаря каквото си знае. Хората, които обичат да мислят и имат нужда да бъдат провокирани интелектуално, няма да седнат да четат нещо толкова елементарно. Коелю е еквивалентът на безвкусно бебешко пюре за хора, които отдавна имат зъби. Не, мерси, аз нямам нужда да ми смилат храната, а и си държа на острите вкусове : )

Като, разбира се, не целя да обидя никого. Може пък авторът да ти е подействал по някакъв начин, аз няма как да знам. А и в крайна сметка, всеки си има своята истина и е прав сам за себе си.
БлатнаФея

Писане by Гост on Пон 5 Авг 2013 - 0:10

Само едно изречение в контекста на лекия офф топик - мнението на Блатна до голяма степен покрива и моите впечатления от стила на автора - и го казвам не за друго, а защото явления като Коелю и особено Хорхе Букай стряскат именно с плоския начин на поднасяне на иначе общоизвестни факти и последващият касов хит на всяка тяхна творба...фактът, че техните книги са по всеки рафт и щанд, рекламните им стикери са по вратите на "книжарниците"...по същия начин, както обложките на Преслава са на челно място в музикалните магазини...но това наистина е тема за друга тема. Не целя да обидя ничий вкус - дразни ме неприкритото, целенасочено зомбиране на масите.

Иначе този конкретно текст изобщо не е лош, според мен...като една провокация на тема "нормално" - неостаряващото "черно" в хомофобия- модатаSmile По - голямата чат от нещата са си факти 1 към 1, на които човек рядко обръща внимание съзнателно  - като например това, с асансьора...

Само дето не знам какво е фиброскопияEmbarassed и освен това, по нашите географкси ширини, поне, не е никак, ама никак нормално да се страхуваш от раждането, още по- малко пък, да го показваш.

Гост
Гост

Писане by ivkapivka888 on Пон 5 Авг 2013 - 11:49

Написаното е извод от ЖИТЕЙСКИЯ ОПИТ на автора. Изглеждат уж ''плоски'', но едно е да прочетеш нещо и да кажеш ''Това е така'', съвсем друго е да го изживееш и наистина да разбереш (да усетиш) всъщност за какво иде реч. Прочетох кратка биография на автора (понеже виждам, че горещо Ви интересуваSmile ) и някак си не мога да си го представя... ''Ало.. г-н Мениджър... Нещо тука ме е завладяла комерсиалната вълна, написах едни прости факти.. нещо като Мечо Пух и Малкият принц, само малко ги перифразирах, едни историйки други написах... Хайде да забогатеем и да зомбираме хората!'' Аз лично мисля, че човека си тежи на мястото и се занимава с това, което е мехлем за душата му. Това е в хармония със закона на Вселената за печелене на пари и тя му откликва подобаващо. Поднесено е по по-опростен начин, за да могат повече хора да го осъзнаят и разберат. Нищо лично просто това е моето мнение. Иначе не съм чела нито една цяла негова книга и не мога да бъда на 100% обективна (въпреки че от край време се каня, но не ми остава време). Все пак написаното за пореден път ми напомня да го направя.Smile 
п.с.: Ужас... аз съм зомби... ми добре!

Последната промяна е направена от ivkapivka888 на Пон 5 Авг 2013 - 21:44; мнението е било променяно общо 2 пъти
ivkapivka888

Брой мнения : 428
Възраст : 26

Писане by Angua on Пон 5 Авг 2013 - 13:18

На мен пък ми е забавно да си представям как хиляди манекенки се разхождат с този списък преписан в джобни тефтерчета и педантично си слагат тикчета пред всяко номерче.
А в реалността- това си е просто опит за обобщение. И като всеки такъв е неуспешен. Изброяване на няколко от хилядите неща, които хората правят. И? Аз мога да прибавя още 50, без да имам претенциите, че съм родила някаква особена мъдрост. А може пък да хейтвам така, защото ако се ръководя по този списък съм яко ненормална
Angua

Брой мнения : 87
Възраст : 27
Местожителство : Sofia

Писане by Елена on Пон 5 Авг 2013 - 13:26

Тъй като явно трябва да отговоря.. Далеч съм от мисълта, че всяко следващо изречение на конкретен индивид трябва да е велико прозрение, та дори и той да е велик писател. Но аз мога да съдя само по този текст, и някой и друг цитат, които съм виждала в интернет пространството. И това не ме очарова, без да искам да обидя Lulu Domain или предпочитанията ви.
Първо в текста се откриват очевидни противоречия в някои от точките. И, Да, ако текста е отправен към явен представител на описаните, той би бил очарован, точно поради тези противоречия и факта, че не попада точно в описанието, има неща, които му убягват и etc. С други думи, отправен е към широката публика и при това - както трябва. В крайна сметка писателите също се хранят, живеят и се нуждаят от пари. И аз нямам нищо против това, не бих могла и да имам.
Но след това се замислям как дори аз, като една простовата фигура в това общество, примерно, заговаряйки за обществото и стигайки до устройството на самата ни цивилизация, в момент на умопомрачение, говорейки с приятели, Не си служа с подобни примери. Те са банални, плоски, толкова красноречиви, че дори има хора, които са се опитвали да ме оборват, назовавайки една грешна цифра, име или .. обичам повече да си служа с голата логика, баз значение, че не ме разбират хората, това си е моя грешка.
След което, не знам защо, се сещам и за онези музикални банди, които всички боготворят. И отново се замислям - та как е възможно изкуството да бъде описвано по един и същи начин, да се признава толкова високо от тооолкова много хора. Е, разбира се, и музикантите не карат на фотосинтеза. Те са просто крайно комерсиални, и се възползват от явно неуловимата ралика между това да следват свой стил и това да правят еднотипни, почти идентични парчета, всеки следващ път. И широката публика харесва това.
И се връщам на този текст. Съжалявам, ако просто не разбирам великото откритие на автора, но както казаха и тези преди мен - плоско ми идва. Просто с всички сили избягвам грозната действителност и не харесвам дотолкова конкретни извадки, идва ми леко като самоограничение /или "закопаване"/. Та можеш ли да побереш всичко в някакви си 46 точки, и то бидейки толкова точен..
Елена

Брой мнения : 518
Местожителство : Центърът на света

Писане by Вишна on Пет 9 Авг 2013 - 9:15

Загубихте ме с две неща в тази тема:
1. "Нормално е"
2. Паулу Коелю Very Happy 
Вишна

Брой мнения : 267
Възраст : 27

Писане by Shelly on Пет 9 Авг 2013 - 16:38

Независимо кой е авторът, за мен "нормалността" отдавна не е привлекателно качество. С повече удоволствие бих обсъждала притегателната сила на малките и големите странности, лудости и чудатости на отделните индивиди. Нормалността е за масите, както в случая е описал господинът, който и аз не тача особено. Получило му се е да изброи всичко, което /за мен/ няма никаква стойност в живота. Няма нищо нормално да намираме тези неща за нормални.
А относно авторовия офф-топик - нека пишат. Такива като него и Хорхе са много полезни за обществото. Все пак и манекенките са хора, трябва да има нещо и за техния капацитет. Иначе би било дискриминация Embarassed 
Shelly

Брой мнения : 1191
Местожителство : Пловдив

Писане by Primavera on Пет 9 Авг 2013 - 21:11

Добре де, разбрах че на болшинството от вас не ви харесва авторът на този текст. Но защо така нападате манекенките, какво имате против тези нежни, прекрасни създания?
По отношение на "нормалността", самата аз също харесвам повече бунтарите - онези, които бягат от общоприетите критерии и предизвикват околните с начин на мислене и с поведение. Колкото и да не ни се иска да си признаем, обаче всеки от нас малко или много се старае да се вписва в тези критерии, най-вече заради страха от това, какво ще си помислят хората. Нормално за мен е да се стремиш по-скоро да следваш вътрешното си усещане, за това какво „трябва”, макар и понякога с риск да не се харесаш или дори да нараниш някого.
Чета почти всякакви книги, от различни автори и никога не се влияя от това какво е казал някой си за определена книга или автор, независимо дали става въпрос за мнения по форумите или за коментар на друг известен автор. Във всяка книга намирам по нещо за себе си и само това ме интересува. Колкото и глупав и лесносмилаем да е един текст, мисля си, че истината твърде често е в простичките, малките неща.
Беше ми любопитно, какво според вас означава да си „нормален”. Благодаря на всички за коментарите.

Primavera

Писане by Shelly on Пет 9 Авг 2013 - 22:02

Има един цитат, нито помня автора, нито точния цитат, карам го малко по памет /която не е най-силната ми страна/ но изразява много точно мнението ми за нормалността.
"Всеки човек е луд по един или друг начин. За нормален се смята този, чиято лудост е сходна с тази на мнозинството".
Тоест, за мен всички сме нормални. И всички сме луди. Всички сме странни, интересни, индивидуални. Аз не харесвам тези, които са нормални в общоприетия смисъл, защото за мен те са една маса хора, които не се отличават с нищо един от друг. И най-жалкото е, че това е създадено изкуствено и всеки един от тях е интересен по свой собствен начин, просто упорито го крие
Shelly

Писане by murmrun on Пет 9 Авг 2013 - 22:27

Shelly написа:Всички сме странни, интересни, индивидуални. Аз не харесвам тези, които са нормални в общоприетия смисъл, защото за мен те са една маса хора, които не се отличават с нищо един от друг.
Ъъъ, аз не разбрах последно всички ли сме индивидуални, или не.

А иначе, общо взето с този списък Коелю иронизира нормалността, но самият той едва ли е ненормален, както и всички нас, дето се имаме за нестандартни, ама подскачаме като ощипани при споменаването на епитет “ненормален” в обществен дебат на ЛГБТ тематика например.

Що е то нормалност не е особено интересен въпрос (както и нормалните хора не сме Very Happy), но би било интересно да попитаме какво мисли Меги Кунева за това в индивидуален, а не в политически аспект... Twisted Evil По-важният въпрос за един средностатистически индивид е как да направи тъй, щото хем да изглежда нормален в очите на другите, хем да е интересен?
murmrun

Брой мнения : 296

Писане by Shelly on Пет 9 Авг 2013 - 22:31

Да, всички сме различни. Всички сме интересни по някакъв начин. В случая изказвам мнение, че аз лично не намирам за интересни тези, които с нищо не ми се отличават. Те сигурно също са си интересни по някакъв начин, просто за мен не са интересни.
Какво ще рече всички, които се имаме за нестандартни? И какво общо има това с принадлежността към ЛГТБ обществото? Ние сме такива, каквито сме и това дали сме лесбийки не ни прави повече или по-малко интересни. Пък и доста клишета срещу които роптаем са си вярни.
Shelly

Писане by Гост on Пет 9 Авг 2013 - 23:16

murmrun написа:По-важният въпрос за един средностатистически индивид е как да направи тъй, щото хем да изглежда нормален в очите на другите, хем да е интересен?
Както се разбира и от текста, нищо нормално не е интересно.

Интересните хора са такива именно защото не са правени по калъпа на човешките нормативи, и оттам, не се вместват в нормата за "нормалност" - така че това уравнение остава без верен отговорSmile

И, честно казано, сещам се за доста ненормални, които не са интересни, но не се сещам за нито един интересен, който да може да се нарече "нормален"...в пълния, общовалиден смисъл на думата.
Надявам се не е необходимо да споменавам къде причислявам себе си
Very Happy 

Гост
Гост

Писане by БлатнаФея on Пет 9 Авг 2013 - 23:34

murmrun написа:
А иначе, общо взето с този списък Коелю иронизира нормалността, но самият той едва ли е ненормален...
!!!
Именно. Не знам защо ми се струва, че някои девойки не прозряха иронията...
Но опитът му за ирония е, в крайна сметка, смешен и жалък, защото "изкривяването" е двойно - тоест, той казва "тези неща се считат за нормални" и ги представя в такава светлина, че посланието да бъде "но те всъщност (за мен) не са", а обективно погледнато, много от тях наистина не са, както отбеляза и Черната Кралица, някои зависят от културния контекст, и се получава така, че образът в изкривеното огледало е двойно изкривен, защото предметът на изображение по начало не е "прав"...
В даден момент сама загубих нишката на мисълта си Very Happy  Надявам се все пак да е станало ясно какво имам предвид...
БлатнаФея

Писане by lira on Пон 12 Авг 2013 - 12:05

Момичета, принципно се опитвам да дам шанс на всеки, тъй като не искам да съм ограничена кучка, а и не съм. В този ред на мисли, мога да кажа, че съм имала опити и с Паулу и с Хорхе, уви, вторият просто беше нечетяем за мен, докато при първия, все пак се срещат четяеми книги. Всъщност обаче ми се струва, че темата започна да клони към литературна критика, за която не съм сигурна колко от съфорумките имат обективна квалификация. Все едно, ясно е, че тук ценим свободата на словото и личността. Най-мило бих искала да ви помоля да бъдете малко по-толерантни и приемащи, а Вселената ще ви отвърне със същото, или пък ще ви го начука здраво...въпрос на късмет (а може би и на астрална карта). Все още не мога да разбера какво толкова лошо има в нормалността, но може би е въпрос на смисъла, който всеки влага в тази дума. Предлагам да обсъдим нормалността, засегната в Руската класическа литература и то като акцентираме върху Достоевски. Ще помоля да се включват само хора, чели поне 2 пъти (с разбиране) цялата колекция от руски литературни съкровища, което ще бъде проверено с цитиране на конкретна страница и ред от дадено издание.

Пийс!
lira

Брой мнения : 1098
Възраст : 35

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Върнете се в началото