Опознаване на себе си

Go down

Опознаване на себе си

Писане by stardust on Чет 20 Сеп 2012 - 2:37

Здравейте, момичета!
Искам да ви занимая с една професионална тематика. Аз съм психотерапевт в сферата на аналитичната Психодрама (за тези от вас, които не знаят какво е, това е терапевтичен метод, използващ средствата на театъра). Понастоящем сформирам група за споделяне, взаимопомощ, личностно развитие и собствен опит за хора, желаещи да опознаят себе си по-добре, да развият своята спонтанност и креативност и/или да преодолеят травмиращи събития от житейския си път.
Мислех да направя група само за нас - Л-момичетата или, компромисно, ЛГБТ, но реших да се допитам до вас за мнение. Има ли нужда от такава група според вас? Затворена само за нас ли да бъде или така бихме дискриминирали хората с различна от нашата ориентация (с което бихме лишили нас самите от различна гледна точка по ред въпроси и тях - от възможността да ни разбират по-добре и допускат по-лесно). Дали бихте се чувствали по-комфортно в група, в която е ясно, че всички имат същата ориентация като вас?
Много ще се радвам, ако се получи дискусия по поставените въпроси. А ако някоя от вас има желание/необходимост да се включи във въпросната група, пишете ми на лични. Единственото, което бих препоръчала да НЕ правите, е: за бога, не се включвайте в групата заедно с гаджето си, защото.... може да излезете от нея без гадже.. или с друго гадже Wink
stardust

Брой мнения : 168

Върнете се в началото Go down

Re: Опознаване на себе си

Писане by ???? on Чет 20 Сеп 2012 - 22:43

Здравей!
С радост бих се присъединила ,но съм от Търново за съжаление
Успех ти желая,дано се осъществи идеята ти!

ПП Мисля,че ако групата е от л момичета ще бъде по-добре

????
Гост

Писане by stardust on Пет 21 Сеп 2012 - 0:17

Благодаря ти за мнението, Доби, оценявам го и ще го имам предвид!
Успех и на теб в твоите начинания!
stardust

Писане by semper_fi on Пет 21 Сеп 2012 - 12:05

Stardust, здравей и добре дошла. Smile

Идеята ти за терапевтична група, където да могат да се присъединят хора от форума е чудесна. На повечето от нас не би ни попречила една подобна ... игра Wink

По отношение на върпосите, които си задала - какви хора ще учавстват в драма групата зависи от тематиката, която ще зададеш. Тоест, ако ще се обсъждат проблеми с родителите и приемането/неприемането на хомосексуалността на децата им, очевидно хетеросексуални пациенти не биха могли да участват пълноценно и надали техният опит или менение би обогатил интеракциите.
Но ако играта е насочена към преодоляване на проблеми в училище или работата, или опознаване на собствяените архетипи и установки, различната сексуалност няма да е пречка
Мисля, че е добре да помислиш и относно възрастовите различия. Периода, в който се намира субекта зависи и от лазарниците, въпреки упоритите опити на някои да оставят развитието си в пуберитетната фаза, колкото се може по-дълго

Мисля, ще е полезна и информация къде, срещу каква сума и колко често планираш да се случват въпросните групови сеанси.
Лично мое мнение е, че преди да обявиш дата, час, тема и място, срещите ще са повече хипотетични ...

P.S.:
за бога, не се включвайте в групата заедно с гаджето си
Ъъъъ, това не го разбрах. Предполага се, че всички ние имаме толкова нестабилни връзки, че едно по-дълбоко вникване в същината на самите нас би довело до прекъсване на отношенията? Или че сме толкова непознаващи собствените си реакции и тези на партньора си?
I'm so tired of all that stereotypes Neutral
semper_fi

Брой мнения : 1359
Възраст : 33
Местожителство : София

Писане by stardust on Съб 22 Сеп 2012 - 6:34

Здравей, Semper_fi, и много ти благодаря за това, което си написала и за въприте, които отправяш! Може би за да отговоря на основната част от тях, би било добре да споделя повече подробности за съществото на самата психодрама, както и неща от моя личен опит с нея.
Сформирането на група в психодрамата по принцип не се ограничава само до една тема или една среща. Разбира се, не е изключено да се постави определена тема за определена среща, но това не би трябвало да ограничава включилите се да разгледат каквото и да е друго, затова обикновено тема няма. Всяка среща е уникална (едно от големите предимства на този формат за срещи е изключителната му пластичност) и всеки може да "види" каквото поиска за себе си. Поздравявам те за това, че го наричаш "игра" - да, това наистина е метод, изграден върху "игри", въпреки, че голяма част от тях са наистина много сериозни и важни за участниците в групата.
Останалите въпроси, относно възрастта и сексуалната ориентация, ще обясня от личен опит. Аз участвах в Психодрама група 6 години (и може би ще продължа), но това за мен беше и с цел обучение, така че този срок да не ви шашка Smile Та, в групата, в която аз участвах, през целия този период се включваха хора средно между 25 и 45 години. Има едно ядро от около 5-6 човека, които останахме през цялото време, други се включваха за по една-две или десетина срещи, но явно са усетили, че това не е "тяхната чаша чай" или просто са "взели" необходимото им за тях самите и се отказваха. Нормално.
Въпросът дали да бъде само Л-група или не си позволявам да задам, защото в моята Психодрама група бяхме само двама човека с хомосексуална ориентация (аз и един момък), но това по никакъв начин не е попречило нито на нас да се чувстваме добре в групата, нито на цялостния процес и другите членове. Напротив. Всички хетеросексуални в моята група не ни възприемат по никакъв начин различни от тях (както и би трябвало да бъде). Сигурна съм, че никой от тях няма понастоящем идеята, че хората с хомосексуална ориентация са по-глупави, ненормални, аморални или извратени, дори и да са си го мислили преди да срещнат и опознаят нас Smile
Затова нямам никакви притеснения относно сформиране на смесена група, но някак си ме "гъделичка" идеята да е само за нас, с нашите специфични проблеми, радости и мъки. Дата за среща ще посоча малко по-късно, но със сигурност мога да кажа, че ще бъде през Октомври. Срещите е възможно да се провеждат два или четири пъти месечно (всяка седмица или през седмица за по 3 часа) в зависимост от желанието на включилите се. За мястото и срещу каква сума бих предпочела да пиша на лични (за да избегна вмешателство от други колеги, които може да попаднат на тази тема), но тъй като разбирам, че това не е маловажно за решението дали един човек да се включи или не, ще кажа тук само, че мястото е в центъра на София, а сумата, особено за една Л-група, смятам да е разумна и ненепосила за повечето момичета.
И накрая - за гаджетата Smile Това е едно универсално правило за групите. То не касае сексуалната ориентация, а две основни положения:
първо, във всяка връзка (освен ако не е съществуваща от месец-два и все още Love is in the air) съществуват проблемни области и това, че гаджето е в групата може да възпрепятства желанието на някои да разгледат тези проблеми в нейно/негово присъствие;
и второ, ако проблемът е наистина страшно наболял и единият от двойката пожелае да говори открито за него в групата, би могло да се стигне до конфликт, който по мащабите си да прекрати съществуването на връзката (но по мое мнение може и да разреши конфликта, всичко е много индивидуално). Просто по принцип е по-безопасно и отпускащо гаджето да си пие питието някъде другаде докато ти споделяш какви грешки допуска тя в отношението си към теб Smile
Това е за сега, с удоволствие ще отговоря и на всички други въпроси, които имате.
stardust

Писане by noBaby on Съб 16 Авг 2014 - 23:08

Stardust,
Виждам, че е минало  доста време, за да давам мнение по поставените въпроси..... Но не е късно да полюбопитствам как се развиха нещата с въпросната психодраматична група? Имаше ли такава? В какъв състав беше? Какъв беше ефектът върху участниците?

Всякакви подробности са ми изключитело интересни! Аз самата съм била част от психодраматична група.... която, за съжеление, не успя да ме задържи. В съвсем личен план, не бях в подходящ етап от живота си или не попаднах на точните хора, знам ли.... Но продължавам да съм фен на тази форма на групова терапия и много бих искала да разбера дали сте сформирали група и как са се развили нещата нататък :-)

Години по-късно открих за себе си перфектната групова терапия, коята промени живота ми.... но няма да изпадам в"рекламни" изречения Wink
noBaby

Брой мнения : 355
Възраст : 41

Писане by stardust on Нед 31 Авг 2014 - 2:40

Здравей, sayBaby!
Благодаря ти за интереса към темата, но за жалост психодрама група така и не се сформира. Имаше малка вероятност в крайна сметка да се събере малка смесена група, но знам ли, може би не се постарах достатъчно с обявяването...
Радвам се, че ти си открила перфектен за теб вариант, който е имал положителен ефект. Сподели все пак, ако нямаш против, това не е реклама на терапията, а споделяне, от което и други могат да имат полза, ако прочетат и се заинтригуват. Успех и занапред!
stardust

Писане by Ihina on Нед 31 Авг 2014 - 12:03

Стардъст, като гледам идеята не се е осъществила, но аз да си кажа, че бих се включила в подобно начинание. Още повече, че имам добра приятелка психолог, която също се занимава с психодрама и много ми е говорила по темата Smile

Кой знае, може и да се познавате с нея. Останала съм с впечатлението, че психодаматистите повечето се знаете Smile

Ако някой ден наново ти дойде музата да възродиш идеята, брой ме като участник. Аз винаги търся начини и методи да обогатя себепознаването си
Ihina

Брой мнения : 858
Възраст : 36

Писане by noBaby on Нед 31 Авг 2014 - 13:36

Нямам против споделянето Smile За себе си открих Сугестопедията.... и като терапевтичен метод.
Записах се на курс за учене на език и по време на интервюто почти се изсмях, когато ме информираха, че има и "терапевтичен ефект". Казах си: мене психодрамата не ме хвана, тия сега с някакво плацебо ли ще ме ефектират....
За мен ефектът беше поразителен! За Сугестопедията като система и науката, сугестология, която стои зад нея, в нета има много за четене.

А за психодраматична група, ако ще правим преброяване на пилците Smile без съмнение, аз съм +1!

Много съм любопитна, след толкова години развитие на себеусещането, какво ще се случи....
Моят първи опит с психодраматична група беше като в онзи стар виц:

Стоят си двама психоаналитици на пуст плаж и се препичат блажено. А във водата, човек се дави, крещи, вика за помощ....
Първият психоаналитик се надига мудно, поглежда над слънчевите очила и казва: Колега, този човек има проблем.
Другият също се изправя, поглежда лениво над очилата и заключава: И е готов да говори за него!

Та аз, за разлика от давещият се и крещящ за помощ, когато влязох в психодраматична група, не бях готова да говоря.... и мисля, че точно това ме извади от нея много бързо. Сега нещата са много различни angel
noBaby

Брой мнения : 355
Възраст : 41

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Върнете се в началото

- Similar topics